*ShoutBox AJAX Chat © blueimp.net |  Integrated with SMF

Αποστολέας Θέμα: Νερό  (Αναγνώστηκε 675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Νοεμβρίου 05, 2015, 12:04:29 pm
  • Διαχειριστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +53/-15
    • Προφίλ

Κάνω νέο thread για να μην τα πούμε όλα στο άλλο.

Πόσο σημαντική είναι η κατανάλωση σωστής ποσότητας νερού ημερισίως. Εκεί είναι άλλο ένα θέμα που κάνω fail γιατί παρόλο που το έχω συνέχεια στο μυαλό μου σπάνια ξεπερνάω το 1.5λίτρο νερό την ημέρα. Ξέρω ότι νερό βέβαια παίρνουμε και από τις τροφές αλλά προσπαθώ να καταναλώσω πάνω από 2 καθαρό νερό. Μαζί με αυτό μπορώ να πω ότι την συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μου κάνω fail τα πάντα σχετικά με το fintess. Κακή διατροφή, κακός ύπνος (παρόλο που αρκετές φορές είναι επαρκής σε ώρες είναι διακεκομένος και δεν προλαβαίνω να μπω σε κατάσταση βαθύ ύπνου με αποτέλεσμα να ξυπνάω κουρασμένος), ελαφρώς αφυδατωμένος, καθιστική ζωή (δουλειά γραφείου με 0 κίνηση).

Νοεμβρίου 05, 2015, 12:31:47 pm
Απάντηση #1
  • Οικονομέτρης
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +12/-7
    • Προφίλ

Nomizw oti i sosti posotita nerou pou prepei na pinoume imerisiws einai 3Lt
exw mpleksei me vlammenous den eksigeite alliws ...

.......................................

Slicing through armor with the greatest of ease. Whirling, dancing like a dervish, swiping foes with a flick of the wrist.

Νοεμβρίου 05, 2015, 12:57:53 pm
Απάντηση #2
  • Major Hazard
  • Κάρμα: +15/-68
    • Προφίλ

Ας πω και 'γω τη γνώμη μου ... καταρχήν για 'μενα είναι λάθος να τρώω κάτι με άδειο στομάχι (πρωινό δηλαδή) ή να πίνω νερό μετά το φαί (επειδή θα το χωνέψω του χρόνου). Το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να πιω 1-2 ποτήρια νερό. Μερικές φορές στίβω και κανα λεμόνι μέσα. Γενικά εγώ πίνω νερό πριν το γεύμα και όχι μετά. Επίσης φρόντισε να τρως φρούτα ή καμια σαλάτα πριν το κύριο γεύμα.

Κάποιες από τις χειρότερες συνήθειες που έχω ακούσει είναι άτομα να καπνίζουν ή να πίνουν καφέ/χυμό πορτοκάλι μετά το ξύπνημα. Μέγα λάθος.

Αν καταφέρεις να τρως 2-3 γεύματα που να έχουν απόσταση τουλάχιστον 3 ώρες το ένα με το άλλο τότε είσαι οκ. Εννοείται ότι μιλάω για υγιεινά γεύματα ... και μια φορά τη βδομάδα φάε τα κοντοσούβλια σου και τα πιτόγυρά σου ως ανταμοιβή.
Όποιος δεν κάθεται καλά θα υπόκειται τις συνέπειες Illuminati style.

Νοεμβρίου 05, 2015, 06:29:29 pm
Απάντηση #3
  • μπώγδα
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +85/-58
  • ΕπίτιμοC
    • Προφίλ

τι σχέση έχουν αυτά που λες με το θέμα του τόπικ γαμώ το χριστό σου?

Νοεμβρίου 05, 2015, 06:32:17 pm
Απάντηση #4
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +13/-15
    • gewponos
    • Προφίλ

Πολλά θέματα κι εδώ έχουν μπει.

Ας πάμε για το νερό. Προφανώς όλοι ξέρουμε πως είναι σημαντικό.

Πόσο να πίνω;
Αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα. Από τα κιλά μας, από τη δραστηριότητά μας, από το αν κάνει ζέστη. Ο πιο εύκολος κανόνας είναι να πίνεις όταν δίψας. Αλλά να είναι πρώτη προτεραιότητα. Τα 3 lt είναι ίσως πολλά που λέει ο Dreg αλλά αν προσπαθείς για αυτά είναι καλά κι ας μην τα φτάνεις κάθε μέρα.

Νερό και φαγητό.
Πάλι μια μικρή υπερβολή που έχει μείνει. Ναι, ισχύει πως δεν είναι καλό να πίνουμε κατά τη διάρκεια του φαγητού αλλά κάνουμε τόσα άλλα πιο σημαντικά λάθη στη διατροφή μας, που αυτό είναι κυριολεκτικά αμελητέο. Το νερό πριν είναι σημαντικό για να μη σκάσουμε στο φαγοπότι. Μέχρι εκεί. Τίποτα παραπάνω.

Κόλπο.
Αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής. Δημιουργώ ένα φαύλο κύκλο και πέφτω μέσα του! :P Μόλις τελειώσω από τουαλέτα πίνω ένα ποτήρι νερό. Που σημαίνει πως θα πάω πάλι τουαλέτα. Που σημαίνει πως θα πιω πάλι νερό. Και πάει λέγοντας. Απαιτεί χρόνο; Όχι όσο νομίζεις κι όχι για κάτι ασήμαντο.

Γιατί είναι σημαντικό το νερό;
Πέρα από αυτά που ξέρουμε όλοι για το νερό υπάρχει κάτι σημαντικό για τη διατροφή που δεν το ξέρουμε. Το κατούρημα είναι ο τρόπος που το σώμα διώχνει λίπος. Το χέσιμο είναι ο τρόπος που το σώμα διώχνει αυτά που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει (κερατίνη κλπ). Το λίπος όμως το διώχνει με την ουρία! Οπότε βουρ στο νερό.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 05, 2015, 07:17:07 pm
Απάντηση #5
  • Major Hazard
  • Κάρμα: +15/-68
    • Προφίλ

τι σχέση έχουν αυτά που λες με το θέμα του τόπικ γαμώ το χριστό σου?

έχουν σχέση γαμώ τη μάνα του τη μπουτανάρα. Δεν είναι μόνο το νερό αλλά και η διατροφή.
Όποιος δεν κάθεται καλά θα υπόκειται τις συνέπειες Illuminati style.

Tags: