*ShoutBox AJAX Chat © blueimp.net |  Integrated with SMF

Αποστολέας Θέμα: EVE "F2P"  (Αναγνώστηκε 1013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Μαΐου 02, 2017, 11:46:21 pm
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +15/-16
  • The Real
    • Προφίλ

Ενημερωση πως το EVE πια εχει "unlimited trial", κατι σαν F2P δηλαδη αλλα με περιορισμους.

Εχω ξεκινησα να ξαναπαιζω λιγο (πολυ).

(click to show/hide)

Μαΐου 03, 2017, 12:08:13 am
Απάντηση #1
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +19/-19
    • george.agriogiannis
    • Προφίλ

Ενημερωση πως το EVE πια εχει "unlimited trial", κατι σαν F2P δηλαδη αλλα με περιορισμους.

Έχει κόσμο; Μου έκανε πρόταση η εταιρεία που το έχει αλλά δε με ποθεί πολύ ακόμα να βάλω το μέλλον μου εκεί

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Δέσμευση της περιουσίας της εκκλησιας ΤΩΡΑ!!!

-------------------------------------------------------------------------

Fetched 318 MB in 9s (32.0 MB/s)

Μαΐου 03, 2017, 12:20:59 am
Απάντηση #2
  • Τέρμα καμένος
  • The Real
    • Προφίλ

Έχει κόσμο; Μου έκανε πρόταση η εταιρεία που το έχει αλλά δε με ποθεί πολύ ακόμα να βάλω το μέλλον μου εκεί

Προταση για δουλεια απο CCP? Σε τι θεση?

Εχει κοσμο, αλλα οπως καταλαβαινεις αυτες ειναι κινησεις για να διατηρηθει το παιχνιδι μακροπροθεσμα. Λογικα ηδη υπαρχει πτωση στο playerbase οποτε κανουν κινησεις αλλα πρεπει να τα πηγαινουν καλα οικονομικα. Μερικα χρονια τα εχει σιγουρα αλλα τωρα πια βλεπω 30-35κ παικτες ταυτοχρονα ενω πιο παλια εφτανε 42κ νομιζω, συνολο πρεπει να ειναι γυρω στους 400-500κ subs. Imo, σε αυτους τους καιρους, αν ισχύει ειναι και ψιλο-εντυπωσιακο.
Βεβαια εχουν και αλλα παιχνιδια.

(click to show/hide)

Μαΐου 03, 2017, 09:12:05 am
Απάντηση #3
  • Οικονομέτρης
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +12/-7
    • Προφίλ

eixame paiksei ena feggari me shikamarou kai looney kai thurst0n kai merikous allous periergous EVE. Kaloutsiki fasi einai an sou aresoun ta diastimika piou piou
exw mpleksei me vlammenous den eksigeite alliws ...

.......................................

Slicing through armor with the greatest of ease. Whirling, dancing like a dervish, swiping foes with a flick of the wrist.

Μαΐου 03, 2017, 04:10:30 pm
Απάντηση #4
  • Διαχειριστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +53/-15
    • Προφίλ

Όταν ένα παιχνίδι γίνεται f2p καταλαβαίνεις ότι έχει πάρει την κατιούσα. Αυτό δύσκολα ανατρέπεται. Εντάξει, το EVE υπάρχει άπειρα χρόνια και πηγαίνει πολύ καλά, είναι αδύνατον να κρατήσει για πάντα;

Και μιας και μιλάμε για παντοτινά παιχνίδια, που βρίσκεται το αιωνόβιο WoW;

Μαΐου 03, 2017, 05:13:19 pm
Απάντηση #5
  • Τέρμα καμένος
  • The Real
    • Προφίλ

Όταν ένα παιχνίδι γίνεται f2p καταλαβαίνεις ότι έχει πάρει την κατιούσα. Αυτό δύσκολα ανατρέπεται. Εντάξει, το EVE υπάρχει άπειρα χρόνια και πηγαίνει πολύ καλά, είναι αδύνατον να κρατήσει για πάντα;

Και μιας και μιλάμε για παντοτινά παιχνίδια, που βρίσκεται το αιωνόβιο WoW;

Δεν εχει φτασει στο σημειο να γινει F2P, ειναι περισσοτερο endless trial αλλα μπορεις να κανεις πραγματα και να μαζεψεις λεφτα In game για την συνδρομη, αλλα ναι εχει αρχιση η κατιουσα.

Το wow μια χαρα κρατιεται παντως.

(click to show/hide)

Μαΐου 03, 2017, 09:33:56 pm
Απάντηση #6
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +13/-15
    • gewponos
    • Προφίλ

To WoW που ποτέ δε μου άρεσε είναι μακράν το νούμερο ένα MMORPG όλων των εποχών.
Μπορεί το EvE ή κάποιο άλλο να είναι δεύτερο αλλά το WoW είναι το νούμερο ένα χωρίς αμφισβήτηση.
Κάθε φορά που πάω να παίξω όμως δεν μπορεί να με τραβήξει με τίποτα.
Δεν ξέρω τι είναι. Ίσως το cartoon like, ίσως πως ποτέ δεν έπαιξα με παρέα με κάποιον γνωστό.
Αν κάποια στιγμή ψηθεί κάποιος να παίξει χαλαρά εγώ είμαι μέσα πάντως.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Μαΐου 03, 2017, 09:37:37 pm
Απάντηση #7
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +13/-15
    • gewponos
    • Προφίλ

Επίσης, αν δε με τράβηξε μια φορά το WoW, το EvE ούτε που ακούμπησε.
Εδώ ξέρω τους λόγους.
Πολύ grinding, πολύ Excel, πολύ λάδι και τηγανήτα τίποτα.
Για να φτάσεις να μπεις σε καλό group, θες άπειρο χρόνο ή άπειρα χρήματα.
Για να φτιάξεις top top σκάφος, θες όσα χρήματα κάνει ένα πραγματικό σκάφος ξέρω γω...
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Μαΐου 04, 2017, 03:43:31 am
Απάντηση #8
  • Τέρμα καμένος
  • The Real
    • Προφίλ

Επίσης, αν δε με τράβηξε μια φορά το WoW, το EvE ούτε που ακούμπησε.
Εδώ ξέρω τους λόγους.
Πολύ grinding, πολύ Excel, πολύ λάδι και τηγανήτα τίποτα.
Για να φτάσεις να μπεις σε καλό group, θες άπειρο χρόνο ή άπειρα χρήματα.
Για να φτιάξεις top top σκάφος, θες όσα χρήματα κάνει ένα πραγματικό σκάφος ξέρω γω...

Βασικα απορώ πως οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν ασχοληθηκαν με το EVE, πραγματικα ειναι οτι πιο κοντα στο lineage. Sandbox, ελευθερο pvp, μεγαλες μαχες, politics και δραμα.
Καταλαβαινω ομως πως ειναι αρκετα πολυπλοκο στους μηχανισμους και δεν ειναι ωραιο στο ματι. Και εγω συνολικα να εχω ασχοληθει 2-3 μηνες και παλι ξερω ελαχιστα.

Δεν εχει τοσο "excel" και το grinding δεν ειναι περισσοτερο απο αλλα mmo. Πολλοι μαλιστα φαρμαρουν afk. Ειναι γνωστο το αστειο πως για να φαρμαρεις θες netflix account. Αναλογα το τι θα φαρμαρει βεβαια.
top top σκαφος δεν χρειαζεσαι, δεν ξερω ακριβως ποσο κοστιζουν τα ΠΟΛΥ μεγαλα, νομιζω φτανουν χιλιαδες € αν κανουμε την μετατροπη, αλλα δεν θα κατσεις να το φτιαξεις μονος σου απο οσο ξερω αλλα με την corporation σου. Αλλωστε οι περισσοτεροι δεν θα τα πεταξουν ποτε γιατι πρεπει αν παιζεις πολλα χρονια.
Τα περισσοτερα ships που θα κανεις pvp μπορεις να φαρμαρεις τα λεφτα που κανουν σε 1-2 ωρες, ή και λιγοτερο. Και τα περισσοτερα καλα ship που παιζει ο κοσμος κανουν απο 300m με 1-2bil και μπορεινα βγαλεις 50-100m την ωρα σχετικα ευκολα ή και πολυ περισσοτερα.

Αλλα truth be told το EVE δεν ειναι το πιο διασκεδαστικο παιχνιδι που υπαρχει απο αποψη αγνου fun, αλλα εχει αλλες χαρες και το πιο risk/reward pvp. Ειναι το μοναδικο game που εχω νιωσει καρδιοχτύπι και παρανοια για το καθε τι γυρω μου γιατι εχω πολλα λεφτα σε cargo πανω μου και φοβαμαι μην μου την πεσουν. Δλδ στην πραγματικη ζωη σπανια να εχω φοβηθει τοσο.

Σχετικα με το wow πιθανοτατα δεν σου εκανε κλικ αν δεν ασχοληθηκες αρκετα. Γνωμη μου ειναι πως το PvE raiding και dungeoning στο wow ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο σε σχεση με αλλα mmorpg, δεν υπαρχει συναγωνισμος. Εμενα μου αρεσε και το pvp του που ειναι πολυ casual και fun. Αλλα σαν παιχνιδι επρεπε να το παιξεις οταν ηταν φρεσκο για να σε μαγεψει, τωρα ειναι πιο δυσκολο με τοσα games που εχουν βγει. Τοτε απλα επαιζε μονο του και εκανε ονομα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2017, 03:46:38 am από darkroronoa »

(click to show/hide)

Μαΐου 04, 2017, 10:06:00 am
Απάντηση #9
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +19/-19
    • george.agriogiannis
    • Προφίλ

To WoW που ποτέ δε μου άρεσε είναι μακράν το νούμερο ένα MMORPG όλων των εποχών.
Μπορεί το EvE ή κάποιο άλλο να είναι δεύτερο αλλά το WoW είναι το νούμερο ένα χωρίς αμφισβήτηση.
Κάθε φορά που πάω να παίξω όμως δεν μπορεί να με τραβήξει με τίποτα.
Δεν ξέρω τι είναι. Ίσως το cartoon like, ίσως πως ποτέ δεν έπαιξα με παρέα με κάποιον γνωστό.
Αν κάποια στιγμή ψηθεί κάποιος να παίξει χαλαρά εγώ είμαι μέσα πάντως.
To WoW είναι μακράν ο βασιλιάς των MMORPG ακόμα και τώρα μετά από τόσα χρόνια και τόσα  expansions. Ευτυχώς έφτιαξαν το σύστημα και πια μπορείς να κάνεις καινούριο account αγοράζοντας μόνο το τελευταίο expansion και όχι όλα όπως παλιά. Αλλά αν παίξεις χωρίς παρέα δε θα το ευχαριστηθείς. Εγώ γι'αυτό το παράτησα. Παρόλο που το έχουν φτιάξει έτσι ούτως ώστε ακόμα και ο πλέον αντικοινωνικός να μπορεί να δει όλο το content (κάνεις Rand queue για raid) δεν το ευχαριστιεσαι χωρίς παρέα. Όταν ξεκίνησα μαζί με δύο άλλους είχε πολύ καλή φαση σε PvP server με open world PvP ενώ xpαρες. Μετά έδωσαν τη δυνατότητα να μην είσαι targetable και όλοι το έκλεισαν αλλα και πάλι είχε τη φάση του. Όταν έμεινα μόνος βρήκα guild, είδα όλο το content και τα achievements και γενικά ήταν πολύ rewarding φάση. Αλλά όταν το διέλυσε και το πρώτο και το δεύτερο guild έμεινα λίγο μόνος να δω το solo queueing αλλά είχε χάσει πολύ από τη μαγεία του το παιχνίδι και χωρίς παρέα έγινε βαρετό. Ακόμη και μια σταθερή ομάδα για PvP να έχεις σε κρατάει όμως... Έχουν βάλει άπειρα πράγματα να κάνεις και σε κάποια φάση μόνο τα daily quests για τα βασικά παίρνουν καμία ώρα (ανάλογα τον σέρβερ και τις ουρές) τα οποία αν και δεν είναι απαραίτητα είναι ουσιώδη και χρειάζονται.

TL;DR με χρόνο και παρέα διαθέσιμα είναι από τις καλύτερες online εμπειρίες.

Δέσμευση της περιουσίας της εκκλησιας ΤΩΡΑ!!!

-------------------------------------------------------------------------

Fetched 318 MB in 9s (32.0 MB/s)

Tags: