*ShoutBox AJAX Chat © blueimp.net |  Integrated with SMF

Αποστολέας Θέμα: Μετά τι φάση;  (Αναγνώστηκε 5744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Φεβρουαρίου 26, 2017, 02:17:48 am
Απάντηση #30
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +13/-15
    • gewponos
    • Προφίλ

Λοιπόν, μετά από ενδελεχή "μελέτη" του βίντεο που μου έστειλες, έχω να πω τα εξής:

Είσαι σε πολύ καλύτερη φάση από το L3v αρχικά. Δεν είσαι εντελώς skinnyfat αν κι έχεις πολλά περιθώρια να χάσεις λίπος.
Με προσπάθεια, πιστεύω πως ακόμα κι αυτό το καλοκαίρι θα είσαι σε πολύ ικανοποιητικό σημείο.
Κάτι ακόμα πριν την τελική εκτίμηση, θα ήθελα να μου πεις τα κιλά που σηκώνεις στο περίπου για τις 15 επαναλήψεις που μου είπες.
Αν θεωρείς πως σε κάποια άσκηση δεν είσαι 100% σωστός τεχνικά, πες το μου κι αυτό.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 26, 2017, 02:18:18 am
Απάντηση #31
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Μου έχει στείλει κι ο L3v, οπότε ξεκινάω σιγά σιγά φάκελο με ονομασία Gay Hazard. Όποιος θέλει, στέλνει!

foto apo kwlotrypides exoume?

Μόνο η μάνα σου μου έχει στείλει μέχρι τώρα.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 26, 2017, 02:23:11 am
Απάντηση #32
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +4/-4
    • Προφίλ

Πότε ανοίγεις γυμναστήριο;

Φεβρουαρίου 26, 2017, 02:23:39 am
Απάντηση #33
  • Αρχηγός των Ινδιάνων
  • Κάρμα: +11/-13
  • Την Παναγία!!!
    • Προφίλ

Κάτι ακόμα πριν την τελική εκτίμηση, θα ήθελα να μου πεις τα κιλά που σηκώνεις στο περίπου για τις 15 επαναλήψεις που μου είπες.
Αν θεωρείς πως σε κάποια άσκηση δεν είσαι 100% σωστός τεχνικά, πες το μου κι αυτό.

Σε ποια ασκηση;
Τεχνικα αυτη τη στιγμη δεν μου ερχεται κατι. Γενικα ρωταω τον γυμναστη (κι ας τον βλεπω να σκυλοβαριεται) αν δεν ειμαι σιγουρος για κατι.

Φεβρουαρίου 26, 2017, 02:24:14 am
Απάντηση #34
  • Αρχηγός των Ινδιάνων
  • Την Παναγία!!!
    • Προφίλ

Φεβρουαρίου 26, 2017, 02:27:30 am
Απάντηση #35
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +4/-4
    • Προφίλ

Φεβρουαρίου 26, 2017, 02:46:04 am
Απάντηση #36
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +19/-19
    • george.agriogiannis
    • Προφίλ

Μου έχει στείλει κι ο L3v, οπότε ξεκινάω σιγά σιγά φάκελο με ονομασία Gay Hazard. Όποιος θέλει, στέλνει!

foto apo kwlotrypides exoume?

Μόνο η μάνα σου μου έχει στείλει μέχρι τώρα.
Μπα δεν παίζει να τη βρηκε για να στη στείλει

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Δέσμευση της περιουσίας της εκκλησιας ΤΩΡΑ!!!

-------------------------------------------------------------------------

Fetched 318 MB in 9s (32.0 MB/s)

Φεβρουαρίου 26, 2017, 02:56:22 am
Απάντηση #37
  • Αρχηγός των Ινδιάνων
  • Την Παναγία!!!
    • Προφίλ

Σε ποια ασκηση;

Ανά μυϊκή ομάδα εννοεί.
Max ανα μυϊκή ομάδα αυτα που θυμαμαι τωρα:
Πλατη 45
Στηθος ελευθερα βαρη 15
Ωμοι ελευθερα βαρη πιεσεις 15
Ποδια πρεσσα 80
Δικεφαλα σφυρια 10
Τρικεφαλα πιεσεις 15

Φεβρουαρίου 26, 2017, 03:24:15 am
Απάντηση #38
  • μπώγδα
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +85/-58
  • ΕπίτιμοC
    • Προφίλ

ρε prime μπερδεύτηκα λίγο. τελικά ο αρχάριος πρέπει να κάνει x5-8 ή x15 ??
πες γιατί θέλω να γίνω κι εγώ μούσκουλος !!

Φεβρουαρίου 26, 2017, 03:36:48 am
Απάντηση #39
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Οκ. Γενικά είσαι πιο πίσω από όσο υπολόγιζα. Στους ώμους είσαι καλά κι αυτό είναι σημαντικό.
(Παρένθεση για τους ώμους. Οι ώμοι είναι το νούμερο ένα σημείο για να φαίνεσαι αισθητικά καλά. Google Brad Pitt in fight club και δες το σώμα του, που θέλουν να έχουν το 99% των ασκούμενων στα γυμναστήρια.
Έχει τουμπανιάσει τους ώμους του, έχει πέσει φοβερά σε ποσοστό λίπους κι ουσιαστικά σε όλα τα υπόλοιπα κομμάτια, είναι αστείος. Μηδέν στήθος, χέρια και πόδια. Πραγματικά είναι physique, που με σωστή διατροφή και λάθος γυμναστική την κάνει οποιοσδήποτε, μέσα σε ένα 6μηνο.)

Στο Starting Strength που έγραψα πιο πάνω επικεντρονόμαστε περισσότερο σε πολυαρθρικές ασκήσεις με ελεύθερα βάρη και καθόλου accessory lifting, που είναι τα δικέφαλα, τρικέφαλα.
Γιατί; Γιατί αν κάνεις πλάτη 45 κιλά, τότε έχεις γυμνάσει τα δικέφαλά σου πολύ περισσότερο από τα σφυριά. Θα προτιμούσα να κάνεις μια κωπηλατική ή κάτι άλλο τώρα για αρχή παρά χέρια.
Ή αν σηκώσεις στο στήθος 30 κιλά, θα έχεις κάνει περισσότερα τρικέφαλα από όσο με τις πιέσεις.
Παρόλα αυτά, επειδή είσαι πολύ πίσω στα χέρια (Sorry αλλά πρέπει να στα πω όπως είναι και τα χέρια σου είναι πολύ αδύνατα), συνέχισε να κάνεις.

Τεχνική μπορείς να πάρεις μια ιδέα από το Youtube αλλά έχε στο μυαλό σου πως υπάρχει η ατομικότητα στη γυμναστική. Κάθε σώμα είναι διαφορετικό. Οπότε μόλις δεις κάτι να σε ενοχλεί ή να μη σου βγαίνει φυσικά, σταμάτα το.

Για το γυμναστήριο, όντως το σκέφτομαι αλλά σκέφτομαι να κάνω ένα γυμναστήριο που θα διώχνω κόσμο αν δε βλέπω προσπάθεια. Δε θέλω άλλο ένα Yava ή Planet Fitness. Θέλω πειθαρχία κι αφοσίωση. Δεν ξέρω πόσο καλό επιχειρηματικό μοντέλο είναι αλλά είμαι ήδη σε αναζήτηση χώρου κι έχω ήδη γυμναστες κι εταιρεία που θα με προμηθεύσει όργανα. Το μόνο που με κρατάει είναι η οικονομική κρίση. Ακόμα κι αυτός που θα θέλει να έρθει, δε θα μπορεί να δίνει 30-40 ευρώ το μήνα που υπολογίζω πως θα κάνει η συνδρομή. Θα προτιμήσει να πάει στο Yava, που έχει 49 ευρώ το χρόνο. Απλά σε αυτό που σκέφτομαι, δεν πρόκειται να έχει καθόλου personal αλλά θα είναι μόνιμα σαν personal η όλη εμπειρία.
Θα δούμε. Ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να το αποφασίσω, ώστε να προλάβω το Σεπτέμβρη.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 26, 2017, 03:41:46 am
Απάντηση #40
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

ρε prime μπερδεύτηκα λίγο. τελικά ο αρχάριος πρέπει να κάνει x5-8 ή x15 ??
πες γιατί θέλω να γίνω κι εγώ μούσκουλος !!

Πάντα εξαρτάται από το άτομο. Προσωπικά, θα έκανα σε κάποιον αρχάριο:

Ενδυνάμωση ένα δίμηνο (12-15 επαναλήψεις).
Δύο κύκλους δύναμης γύρω στο τρίμηνο συνολικά (5-8).
Ένα κύκλο υπερτροφίας άλλο ένα δίμηνο(8-12).
Και θα έκλεινα με ένα υβρίδιο υπερτροφίας και δύναμης για την περίοδο της (όσο κι αν δε μου αρέσει η λέξη γιατί είναι λάθος) "γράμμωσης".

Αυτά συνδυάζονται με συντήρηση στα κιλά στην ενδυνάμωση.
Αύξηση βάρους στη μέγιστη δύναμη και στην υπερτροφία.
Μείωση λίπους στην τελευταία περίοδο.

Αλλά όλα αυτά αλλάζουν.
Πχ, σε σένα και στο theo7 που είστε ήδη πολύ αδύνατοι, θα ξεκίναγα από την αρχή να παίρνετε βάρος.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 26, 2017, 03:57:24 am
Απάντηση #41
  • Αρχηγός των Ινδιάνων
  • Την Παναγία!!!
    • Προφίλ

Οκ. Γενικά είσαι πιο πίσω από όσο υπολόγιζα. Στους ώμους είσαι καλά κι αυτό είναι σημαντικό.
(Παρένθεση για τους ώμους. Οι ώμοι είναι το νούμερο ένα σημείο για να φαίνεσαι αισθητικά καλά. Google Brad Pitt in fight club και δες το σώμα του, που θέλουν να έχουν το 99% των ασκούμενων στα γυμναστήρια.
Έχει τουμπανιάσει τους ώμους του, έχει πέσει φοβερά σε ποσοστό λίπους κι ουσιαστικά σε όλα τα υπόλοιπα κομμάτια, είναι αστείος. Μηδέν στήθος, χέρια και πόδια. Πραγματικά είναι physique, που με σωστή διατροφή και λάθος γυμναστική την κάνει οποιοσδήποτε, μέσα σε ένα 6μηνο.)

Στο Starting Strength που έγραψα πιο πάνω επικεντρονόμαστε περισσότερο σε πολυαρθρικές ασκήσεις με ελεύθερα βάρη και καθόλου accessory lifting, που είναι τα δικέφαλα, τρικέφαλα.
Γιατί; Γιατί αν κάνεις πλάτη 45 κιλά, τότε έχεις γυμνάσει τα δικέφαλά σου πολύ περισσότερο από τα σφυριά. Θα προτιμούσα να κάνεις μια κωπηλατική ή κάτι άλλο τώρα για αρχή παρά χέρια.
Ή αν σηκώσεις στο στήθος 30 κιλά, θα έχεις κάνει περισσότερα τρικέφαλα από όσο με τις πιέσεις.
Παρόλα αυτά, επειδή είσαι πολύ πίσω στα χέρια (Sorry αλλά πρέπει να στα πω όπως είναι και τα χέρια σου είναι πολύ αδύνατα), συνέχισε να κάνεις.

Τεχνική μπορείς να πάρεις μια ιδέα από το Youtube αλλά έχε στο μυαλό σου πως υπάρχει η ατομικότητα στη γυμναστική. Κάθε σώμα είναι διαφορετικό. Οπότε μόλις δεις κάτι να σε ενοχλεί ή να μη σου βγαίνει φυσικά, σταμάτα το.

Για το γυμναστήριο, όντως το σκέφτομαι αλλά σκέφτομαι να κάνω ένα γυμναστήριο που θα διώχνω κόσμο αν δε βλέπω προσπάθεια. Δε θέλω άλλο ένα Yava ή Planet Fitness. Θέλω πειθαρχία κι αφοσίωση. Δεν ξέρω πόσο καλό επιχειρηματικό μοντέλο είναι αλλά είμαι ήδη σε αναζήτηση χώρου κι έχω ήδη γυμναστες κι εταιρεία που θα με προμηθεύσει όργανα. Το μόνο που με κρατάει είναι η οικονομική κρίση. Ακόμα κι αυτός που θα θέλει να έρθει, δε θα μπορεί να δίνει 30-40 ευρώ το μήνα που υπολογίζω πως θα κάνει η συνδρομή. Θα προτιμήσει να πάει στο Yava, που έχει 49 ευρώ το χρόνο. Απλά σε αυτό που σκέφτομαι, δεν πρόκειται να έχει καθόλου personal αλλά θα είναι μόνιμα σαν personal η όλη εμπειρία.
Θα δούμε. Ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να το αποφασίσω, ώστε να προλάβω το Σεπτέμβρη.

Κάνω και κοπηλατικη (ανοιχτη) max 35 κιλα νομιζω. Θα ανεβασω και το προγραμμα αυριο να τσεκαρεις.
Για τα χερια το ξέρω και δινω ιδιαιτερη βαση παντα.
Στο βασικο μου ερωτημα θελω να απαντησεις αν εχεις μια ολοκληρωμενη αποψη τωρα. Πώς να πορευτώ από την 1η Απρίλη και μετα που τελειωνει το συγκεκριμενο προγραμμα και θα κοντευω ελπιζω τα 85 κιλα.

Άνοιξε gym να γινει το καμος!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2017, 04:05:33 am από Fonias »

Φεβρουαρίου 26, 2017, 04:04:08 am
Απάντηση #42
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Βάλε το πρόγραμμα με τα αντίστοιχα κιλά που είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου πως το κάνεις τεχνικά σωστά.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 28, 2017, 03:01:24 am
Απάντηση #43
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +19/-19
    • george.agriogiannis
    • Προφίλ

Gia ena  mouni ginontai Ola.... Alla gia poio mouni? Tis Thenias Doulkeridou?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Δέσμευση της περιουσίας της εκκλησιας ΤΩΡΑ!!!

-------------------------------------------------------------------------

Fetched 318 MB in 9s (32.0 MB/s)

Φεβρουαρίου 28, 2017, 03:04:11 am
Απάντηση #44
  • μπώγδα
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +85/-58
  • ΕπίτιμοC
    • Προφίλ

Η σωστή ερώτηση είναι άλλη. για ένα μουνί ή για έναν πρωκτό?

Tags: