*ShoutBox AJAX Chat © blueimp.net |  Integrated with SMF

Αποστολέας Θέμα: Μετά τι φάση;  (Αναγνώστηκε 5745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Φεβρουαρίου 25, 2017, 01:42:39 am
  • Αρχηγός των Ινδιάνων
  • Κάρμα: +11/-13
  • Την Παναγία!!!
    • Προφίλ

1.81 92 κιλά αυτη τη στιγμή. Οταν απολυθηκα απ το στρατό ημουν 97. Το πολυ λιπος ειναι στην κοιλιά. Εχω ξεκινησει δυναμικα εδω κ 2.5 μηνες gym με 3μερο πρόγραμμα καύσης λίπους κ ενδυνάμωσης και τρεχω κι εξω 2 φορες τη βδομάδα. Εδω κ μια βδομάδα ξεκινησα και με το fitness pal θερμιδομετρηση και προσεχω παρα πολυ διατροφικα, δεν εχω καποιο θεμα. Τον στοχο μου που ειναι τα 85 κιλα θα τον φτασω περιπου στις αρχες-μεσα Απριλη λογικα. Απο κει και περα εχω καποιες ερωτησεις.
1. Να συνεχισω μερικα κιλα ακομα καπου στα 82 ή ειναι καλα τα 85;
2. Η σημαντικοτερη απορια. Μετα το επιθυμητο βαρος ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για να συνεχισω; ογκος;

Να σημειωσω πως γενικα αυτο που επιθυμω σαν στοχο απ την ενασχοληση με το gym ειναι το χτισιμο κατι ισσορροπημενου. Ουτε φουσκα ουτε μπακαλιαρος.

Prime τα φώτα σου.

Φεβρουαρίου 25, 2017, 04:36:04 am
Απάντηση #1
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +13/-15
    • gewponos
    • Προφίλ

1.81 92 κιλά αυτη τη στιγμή. Οταν απολυθηκα απ το στρατό ημουν 97. Το πολυ λιπος ειναι στην κοιλιά. Εχω ξεκινησει δυναμικα εδω κ 2.5 μηνες gym με 3μερο πρόγραμμα καύσης λίπους κ ενδυνάμωσης και τρεχω κι εξω 2 φορες τη βδομάδα. Εδω κ μια βδομάδα ξεκινησα και με το fitness pal θερμιδομετρηση και προσεχω παρα πολυ διατροφικα, δεν εχω καποιο θεμα. Τον στοχο μου που ειναι τα 85 κιλα θα τον φτασω περιπου στις αρχες-μεσα Απριλη λογικα. Απο κει και περα εχω καποιες ερωτησεις.
2. Η σημαντικοτερη απορια. Μετα το επιθυμητο βαρος ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για να συνεχισω; ογκος;

Να σημειωσω πως γενικα αυτο που επιθυμω σαν στοχο απ την ενασχοληση με το gym ειναι το χτισιμο κατι ισσορροπημενου. Ουτε φουσκα ουτε μπακαλιαρος.

Prime τα φώτα σου.

Όσο gay και να ακουστεί (την ίδια εισαγωγή είχα κάνει και στο L3v) στείλε nudes! Πρέπει να δω που είσαι για να κρίνω τι πρέπει να κάνεις.

Πάμε στα γενικά τώρα.

"Το πολυ λιπος ειναι στην κοιλιά."
Κι εκεί θα παραμείνει. Δεν υπάρχει απώλεια λίπους τοπικά. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να χάσεις συνολικά λίπος, να κερδίσεις μϋική μάζα και σιγά σιγά να χαθεί το λίπος ΚΑΙ στην κοιλιά.

"πρόγραμμα καύσης λίπους κ ενδυνάμωσης και τρεχω κι εξω 2 φορες τη βδομάδα"

Υποψιάζομαι πολλά κλασικά λάθη αρχάριου από αυτήν εδώ την πρόταση.

Πρόγραμμα καύσης λίπους δεν υπάρχει. Ελπίζω είναι απλά η έκφραση που χρησιμοποιείς να είναι λάθος και να μην κάνεις 20 επαναλήψεις με 2κιλους αλτήρες.

Για κάθε αρχάριο, το πιο σημαντικό είναι η ενδυνάμωση. Δυστυχώς η ενδυνάμωση, έχει μικρό αντίκτυπο στην εμφάνιση κι οι περισσότεροι απογοητεύονται και δε δίνουν βάση εκεί, απλά χάνοντας χρόνο μέχρι να καταλήξουν εκεί.
Ενδυνάμωση όμως κατά κύριο λόγο σημαίνει μάξιμουμ κιλά με 5-8 επαναλήψεις. Δηλαδή να βάζεις όσα κιλά σου επιτρέπει ο οργανισμός σου, ώστε αν κάνεις (ολόσωστα τεχνικά) την άσκηση να μην μπορείς να βγάλεις παραπάνω από δύο επαναλήψεις από το στόχο σου. Ιδανικά ούτε μία.
Παράδειγμα είναι το πρόγραμμα Starting Strength, που είναι το πρώτο πρόγραμμα που προτείνουν σε κάποιον αρχάριο για ενδυνάμωση.
Η πλειοψηφία των ασκήσεων εδώ είναι 5 σετ των 5 επαναλήψεων.
Δίνει περισσότερο βάρος στα πόδια (που είναι ο μεγαλύτερος και πιο δύσκολος μυς άλλωστε).

Το τρέξιμο γυμνάζει ένα απολύ σημαντικό μυ του σώματός μας. Την καρδιά. Αλλά δεν κάνει τίποτα, όσον αφορά την ενδυνάμωση, την απώλεια λίπους ή ακόμα ακόμα και την απώλεια θερμιδών. Αν δεν τρέχεις 20 χιλιόμετρα την ημέρα, ειλικρινά είναι ένα τοστ παραπάνω σε θερμίδες. Μάλιστα, σε κάποιο βαθμό ανταγωνίζεται και την ενδυνάμωση αλλά και την αύξηση των μυών.

"Εδω κ μια βδομάδα ξεκινησα και με το fitness pal θερμιδομετρηση και προσεχω παρα πολυ διατροφικα"

Το έχω ξαναγράψει. Η καταμέτρηση είναι πολύ σημαντική. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντική.
Πέρα όμως από τη μέτρηση των θερμίδων, πρέπει να ρίξεις βάρος τουλάχιστον στα μακροστοιχεία της διατροφής σου. Δηλαδή, αναλογία υδατανθράκων-λίπους-πρωτεϊνης. Ένας καλός μπούσουλας για αρχάριο είναι 40%πρωτεϊνη-40%υδατάνθρακα-20%λίπος. Αν έχεις όρεξη για παραπάνω κοίτα και τις φυτικές ίνες και το αλάτι που προσλαμβάνεις.

Αυτά τα δύο απαντιούνται μαζί. Αυτό που είπα στον L3v και που φαντάζομαι θα πω και σε σένα μόλις δω φωτογραφία, είναι πως ανάλογα τις προτιμήσεις σου θα προχωρήσεις.

Υπάρχει ο σωστός τρόπος κι υπάρχει κι ο λάθος τρόπος. Σχεδόν όλοι μόλις ξεκινάνε, πάνε με το λάθος τρόπο (κι εγώ έτσι έκανα).

Ο λάθος τρόπος λοιπόν είναι να φτάσεις 70 κιλά και να έχεις μείνει πετσί και κόκκαλο και μετά να αρχίζεις να βάζεις σιγά σιγά κιλά πάνω σου.
Το πλεονέκτημα είναι πως θα δεις 6packs, θα δεις να σου κάνουν ρούχα που σου έκαναν πριν μια δεκαετία και πως γενικά θα έχεις μια συνεχή καλυτέρευση.

ΌΜΩΣ. Ο σωστός τρόπος είναι να δυναμώσεις πρώτα. Ανεξάρτητα από τα κιλά. Μάλιστα η λογική λέει πως θα πάρεις και κιλά.
Αυτήν τη στιγμή που μιλάμε είμαι 90 κιλά (έφτασα 92,5 πριν τρεις εβδομάδες) κι είμαι 1.79.
Πάλεψα για να τα πάρω με σωστή διατροφή. Αν είχα την ευκαιρία, θα το είχα κάνει πριν 4 χρόνια που είχα φτάσει 69 κιλά!

Με λίγα λόγια, ξέχνα τις λέξεις "γράμμωση", "όγκος" κλπ. Είναι ωραίες λέξεις που δε σημαίνουν τίποτα.
Αυτό που υπάρχει στη γυμναστική, είναι: ενδυνάμωση, μϋική αντοχή κι υπερτροφία.
Αυτό που υπάρχει στη διατροφή, είναι: απώλεια λίπους, απόκτηση μϋικής μάζας.

Ενδυνάμωση κάνεις με 5-8 επαναλήψεις.
Υπερτροφία κάνεις με 8-12 επαναλήψεις.
Μϋική αντοχή κάνεις με 12-15 επαναλήψεις.

Η απώλεια λίπους κι η μϋική μάζα γίνονται για έναν αρχάριο ταυτόχρονα. Μετά από λίγο καιρό θα επιλέγεις τι από τα δύο θα είναι ο βασικός σου στόχος.

Ουφ. Αυτά!
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 25, 2017, 11:22:11 am
Απάντηση #2
  • Αρχηγός των Ινδιάνων
  • Την Παναγία!!!
    • Προφίλ

Κατσε να γινω πιο συγκεκριμενος γιατι παρελειψα κ καποια που ξεχασα.
Τρεχω κ στο gym τις 3 μερες που παω αλλα οχι τρελα πραγματα γτ δεν μπορώ στον διαδρομο. Τις αλλες 2 μερες τρεχω εξω hiit προγραμματα.
Οταν πηγα είπα στον μαστορα εκει θελω να χασω κιλα για αρχη και μου βγαλε ενα προγραμμα. Σ αυτο το προγραμμα ολα σχεδον ειναι 4χ15 και ανεβαζω κιλά παντα στα ορια που μπορω να σηκωσω (πχ πλατη ξεκιναω απο 30 και τελευταιο σετ ειμαι στα 45 κιλα αυτη τη στιγμη). Εχω δυναμωσει, εχω δει διαφορα δλδ. Θα στειλω φωτο το πρόγραμμα την κυριακη αν θες.
Για τα ποσοστα πρωτεινης, υδατανθράκων, λίπους συμβουλευομαι μεχρι στιγμης το fitness pal που τα δειχνει κ αυτο ετσι περιπου να δεν κανω λαθος.
Το οτι χανω λιπος συνολικα και δεν προκειται να γινει καποιο θαυμα εκει το ξερω, απλα ετσι το τονισα για να καταλαβεις σε τι φαση βρισκομαι.
Δωσε facebook για nudes και dickpics.

Φεβρουαρίου 25, 2017, 12:56:37 pm
Απάντηση #3
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Κατσε να γινω πιο συγκεκριμενος γιατι παρελειψα κ καποια που ξεχασα.
Τρεχω κ στο gym τις 3 μερες που παω αλλα οχι τρελα πραγματα γτ δεν μπορώ στον διαδρομο. Τις αλλες 2 μερες τρεχω εξω hiit προγραμματα.
Οταν πηγα είπα στον μαστορα εκει θελω να χασω κιλα για αρχη και μου βγαλε ενα προγραμμα. Σ αυτο το προγραμμα ολα σχεδον ειναι 4χ15 και ανεβαζω κιλά παντα στα ορια που μπορω να σηκωσω (πχ πλατη ξεκιναω απο 30 και τελευταιο σετ ειμαι στα 45 κιλα αυτη τη στιγμη). Εχω δυναμωσει, εχω δει διαφορα δλδ. Θα στειλω φωτο το πρόγραμμα την κυριακη αν θες.
Για τα ποσοστα πρωτεινης, υδατανθράκων, λίπους συμβουλευομαι μεχρι στιγμης το fitness pal που τα δειχνει κ αυτο ετσι περιπου να δεν κανω λαθος.
Το οτι χανω λιπος συνολικα και δεν προκειται να γινει καποιο θαυμα εκει το ξερω, απλα ετσι το τονισα για να καταλαβεις σε τι φαση βρισκομαι.
Δωσε facebook για nudes και dickpics.

Τέλεια. Πραγματικά τέλεια. Οι διευκρινήσεις που έδωσες δείχνουν πως αυτός που σε καθοδηγεί το κατέχει το θέμα.
Για το HIIT έχω γράψει ολόκληρο post. Είναι το μόνο που έχει νόημα.
Το τρέξιμο στο γυμναστήριο είναι απλά προθέρμανση ή αποθεραπεία. Κι αυτό σωστό.
Και το mfp είναι αυτό που χρησιμοποιώ κι εγώ.
Το 15 είναι για μϋική αντοχή που είναι η πιο σωστή αρχή.
Μια χαρά λοιπόν. Άκου το γυμναστή.

Giannis Giannakos Facebook
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 25, 2017, 01:14:53 pm
Απάντηση #4
  • Αρχηγός των Ινδιάνων
  • Την Παναγία!!!
    • Προφίλ

Μονος μου περισσοτερο εχω ψαχτει γτ ειχα ξεκινησει κ παλιοτερα αλλα δεν ολοκληρωθηκε η φαση λογω lazer για μυωπια που με αναγκασε μισο χρονο να μην κανω τπτ κ μετα ο στρατος. Σ αυτο το σημειο με θεμα διατροφης, τρεξιματος κλπ ξερω περιπου τι πρεπει να κανω. Επειτα απο αυτο ομως ειναι θολο το τοπιο!
Στελνω nudes και αφου τον παιξεις μιλαμε.

Φεβρουαρίου 25, 2017, 01:23:26 pm
Απάντηση #5
  • Major Hazard
  • Κάρμα: +15/-68
    • Προφίλ

ή μπορείς απλά να πίνεις νερό και να τρως πολλούς υδατάνθρακες. Θα χάσεις κιλά στο άψε σβήσε. Και η πρωτείνη είναι υπερεκτιμημένη. Αυτά.
Όποιος δεν κάθεται καλά θα υπόκειται τις συνέπειες Illuminati style.

Φεβρουαρίου 25, 2017, 01:28:24 pm
Απάντηση #6
  • Αρχηγός των Ινδιάνων
  • Την Παναγία!!!
    • Προφίλ

I know. Πινω καπου στα 3.5lt. Τώρα αυτο που λες για την πρωτεΐνη δεν ξέρω. Θαρρώ πως είναι αρκετά σημαντική

Φεβρουαρίου 25, 2017, 01:31:56 pm
Απάντηση #7
  • Major Hazard
    • Προφίλ

I know. Πινω καπου στα 3.5lt. Τώρα αυτο που λες για την πρωτεΐνη δεν ξέρω. Θαρρώ πως είναι αρκετά σημαντική

Ναί είναι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει σε πολλά τρόφιμα και είναι σχεδόν αδύνατον να μη λάβεις αρκετή πρωτείνη απλά τρώγοντας. Δεν έχω ακούσει μέχρι στιγμής κάποιος να παθαίνει ' έλλειψη πρωτείνης ' .

Φεβρουαρίου 25, 2017, 01:38:30 pm
Απάντηση #8
  • Αρχηγός των Ινδιάνων
  • Την Παναγία!!!
    • Προφίλ

Καλα ναι ελλειψη λιγο δυσκολο. Απλα τα προτεινομενα 80-120gr που προτεινει το mfp (αναλογα αν ειχα ασκηθει ή οχι εκεινη τη μερα) πολυ δυσκολα τα φτανω. Λαμβανω σχεδον παντα καπου στο 70-80% του στοχου.

Φεβρουαρίου 25, 2017, 02:18:38 pm
Απάντηση #9
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +4/-4
    • Προφίλ

Και είναι ένας από τους λόγους που το fitness είναι ακριβό κατά τη γνώμη μου. Γιατί θες αρκετά λεφτά για "καλές" τροφές.

Φεβρουαρίου 25, 2017, 03:47:18 pm
Απάντηση #10
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Το να φτάσεις τα κατάλληλα γραμμάρια πρωτεΐνης κάθε μέρα είναι δύσκολο αλλά πολύ σημαντικό.
Έλλειψη πρωτεΐνης δεν παθαίνει κανείς αλλά με λιγότερη από την απαραίτητη χάνεις τη μέγιστη δυνατότητα για αύξηση της μϋικής μάζας, που όπως είπαμε είναι το πρώτο που κοιτάμε στη γυμναστική.
Το "φάε υδατάνθρακες και πιες νερό", είναι χαζό. Υδατάνθρακες με νερό είναι η Coca-Cola. Φτάνει μόνο αυτή δηλαδή;

Είναι όντως ακριβό το Fitness. Υπολογίζω πως δίνω κοντά στα 400€ παραπάνω για το Fitness μηνιαίως. (διατροφολόγο, personal, φαγητό). Αλλά υπάρχουν και φθηνές λύσεις.
Φακές κι όσπρια, αυγά, βρώμη κλπ δίνουν αρκετή πρωτεΐνη με σχετικά χαμηλό κόστος. Απλά όταν βαριέσαι να τρως συνέχεια τα ίδια πας σε πιο ακριβά.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 25, 2017, 04:19:14 pm
Απάντηση #11
  • Major Hazard
    • Προφίλ

Δε μιλάω για κόκα κόλα ρε μαλάκα, έλεος ... εννοώ πράγματα όπως αμυλούχα τρόφιμα, φρούτα και λαχανικά. Όπως αυτά που ανέφερες στην τελευταία σειρά του ποστ σου. Έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτείνη, αλλά ακόμα μεγαλύτερη σε υδατάνθρακες. Ειδικά για μετά την προπόνηση είναι ότι πρέπει. Ντάξει αν δεις ότι δεν παίρνεις τότε πρέπει να βάλεις λίγο λίπος στο βραδινό, αλλά όχι παραπάνω απ' όσο χρειάζεται.

Φεβρουαρίου 25, 2017, 04:49:19 pm
Απάντηση #12
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Πας να το κάνεις πιο απλό και το κάνεις πιο δύσκολο.

Με το mfp, βάζεις τους στόχους σου σε ποσοστά και ξεμπερδεύεις.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 25, 2017, 04:58:38 pm
Απάντηση #13
  • Αρχηγός των Ινδιάνων
  • Την Παναγία!!!
    • Προφίλ

Σ εχω κανει αδδ δεν ειμαι πλοκ. Giannis Mathioudakis

Φεβρουαρίου 25, 2017, 06:59:56 pm
Απάντηση #14
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος