*ShoutBox AJAX Chat © blueimp.net |  Integrated with SMF

Αποστολέας Θέμα: AMD Ryzen.  (Αναγνώστηκε 1351 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Φεβρουαρίου 23, 2017, 02:25:30 am
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +13/-15
    • gewponos
    • Προφίλ

https://arstechnica.co.uk/gadgets/2017/02/amd-ryzen-price/

Βγήκαν οι τιμές κι οι επιδόσεις και φαντάζουν τραγικά χαμηλές.

Γύρω στο καλοκαίρι, ελπίζω να φτιάξω το νέο μου υπολογιστή και το ψήνω τρελά.
Πάντως η λογική λέει πως θα πέσουν κι οι intel.

Thoughts?

ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 23, 2017, 02:52:03 pm
Απάντηση #1
  • Major Hazard
  • Κάρμα: +15/-68
    • Προφίλ

Με την rx 490 τι γίνεται; Του χρόνου θα την βγάλουν; πφφ
Όποιος δεν κάθεται καλά θα υπόκειται τις συνέπειες Illuminati style.

Φεβρουαρίου 23, 2017, 03:40:39 pm
Απάντηση #2
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +4/-4
    • Προφίλ

Με μια πρώτη ματιά συμφέρει: http://www.pcworld.com/article/3172555/computers/amd-ryzen-benchmark-preview-ryzen-7-outperforms-intels-best.html όπως φαίνεται και εδώ....
Όλη η ουσία στους επεξεργαστές, και το λέω σαν (αιώνιος) φοιτητής του χώρου, είναι η αρχιτεκτονική. Για αυτό και για χρόνια η AMD ήταν πίσω από την Intel και παρόλο που έβλεπες ισχυρότερα ρολόγια αλλά αδυναμία στις επιδόσεις/θερμοκρασία κλπ κλπ.

Μέχρι το καλοκαίρι θα έχεις πιο πλήρη reviews για τις επιδόσεις του και θα μπορείς να αποφασίσεις τότε.
Αλλά πάντα στην αγορά ενός pc/κινητού πρέπει να διαλέγεις ανάλογα με τις ανάγκες σου και με μια προοπτική μερικών χρόνων. Επειδή, αν και gaming forum (ξεκινήσαμε), δεν ξέρω τι παίζει απο απαιτήσεις στα ultra high end video games και δεν μπορώ να σου πω αν σου χρειάζεται για gaming ή αν ασχολείσαι με video/photo editing. Κάνε thread όταν είναι να πάρεις pc να βγουν 10 σωστές σελίδες από Posts :D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2017, 03:51:35 pm από Theo7 »

Φεβρουαρίου 23, 2017, 03:51:43 pm
Απάντηση #3
  • Συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +19/-19
    • george.agriogiannis
    • Προφίλ

ekanan kainouria arxitektoniki, ti ZEN sta 14nm kai eftiaksan pia to multithreading (apo clustered se 2x threads/core) evalan stack pointer processor k.a.
me dyo logia ANTEGRAPSAN ton i7, as elpisoume oti to ekanan kala kai kalytera apo to prototypo kai tha aksizoun ta (misa) lefta na tous ta dwseis :P

mexri totenes omws,  i7-6900K (OC) kai ta myala sta blender!
Δέσμευση της περιουσίας της εκκλησιας ΤΩΡΑ!!!

-------------------------------------------------------------------------

Fetched 318 MB in 9s (32.0 MB/s)

Φεβρουαρίου 23, 2017, 04:24:10 pm
Απάντηση #4
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +15/-16
  • The Real
    • Προφίλ

Με την rx 490 τι γίνεται; Του χρόνου θα την βγάλουν; πφφ

Προς το καλοκαιρι θα βγαλουν την σειρα Vega.

Οι ryzen ειναι ακριβως οτι χρειαζόταν στην αγορα τον επεξεργαστων. Τελος τα μονοπώλια και τα πισωκολλητα απο την intel. H intel μεχρι τωρα απλα εβγαζε λιγο καλυτερους επεξεργαστες, τωρα ηρθε η πουτσα απο την amd απο εκει που δνε το περιμενε κανεις. Αν οι επιδοσεις ειναι αυτες απο τα leaks και τα benchmarks της amd τοτε θα αλλαξουν τα πραγματα. Μιλαμε για επεξεργαστες με 8cores/16threads στα 500€.

(click to show/hide)

Φεβρουαρίου 23, 2017, 10:55:50 pm
Απάντηση #5
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +4/-4
    • Προφίλ

H intel μεχρι τωρα απλα εβγαζε λιγο καλυτερους επεξεργαστες
Καλά όχι.- Μέχρι τώρα ας πούμε κάνοντας έναν παραλληλισμό ήταν διαφορά σαν iphone με android κινητό. Όπου iphone intel και amd android. Overpriced but still far better!
Υ.Γ. Και για να μην παρεξηγηθώ έχω Intel CPU στο desktop και android κινητό.

Φεβρουαρίου 23, 2017, 11:11:42 pm
Απάντηση #6
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +15/-16
  • The Real
    • Προφίλ

H intel μεχρι τωρα απλα εβγαζε λιγο καλυτερους επεξεργαστες
Καλά όχι.- Μέχρι τώρα ας πούμε κάνοντας έναν παραλληλισμό ήταν διαφορά σαν iphone με android κινητό. Όπου iphone intel και amd android. Overpriced but still far better!
Υ.Γ. Και για να μην παρεξηγηθώ έχω Intel CPU στο desktop και android κινητό.

Ναι, εχεις δικιο πως ειναι (ηταν) καλυτεροι. Θελω να πω πως καθε νεο μοντελο ηταν απλα λιγο καλυτερο απο το προηγουμενο και σε πολυ ακριβη τιμη. Δεν υπηρχε πολυ μεγαλη αυξηση των επιδοσεων απο γενια σε γενια.

Το αν το iphone ειναι καλυτερο απο android κινητα ειναι θεμα προς μεγαλη συζητηση :P

(click to show/hide)

Φεβρουαρίου 24, 2017, 01:49:23 am
Απάντηση #7
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +13/-15
    • gewponos
    • Προφίλ

Καταρχάς όποιος λέει το iPhone είναι καλύτερο από Android, είναι σα να λέει πως ο intel είναι καλύτερος από τα Windows.
iOs καλύτερο από Android; Ή η συσκευή iPhone γενικά καλύτερη από ΠΟΙΟ Android;
Να το συγκρίνουμε προφανώς με flagships Android.
Το θέμα είναι πως το Android σου προσφέρει πολλές επιλογές, να διαλέξεις αυτό που θες.
Θες καλή φωτογραφική (καλύτερη του iPhone), πας σε κάποιο με υπερτούμπανη φωτογραφική.
Θες καλύτερη μπαταρία;
Θες Audio Jack; Πας οπουδήποτε στο Android! :P
Θες πιο πολλή μνήμη; Πιο γρήγορο επεξεργαστή; Σε κάθε περίπτωση έχεις επιλογές που είναι σαφώς ανώτερες από το iPhone.

Συνολικά σαν κινητό για τον Κίναιδο το iPhone είναι ιδανικό. (Και δεν το λέω ειρωνικά).
Αλλά εγώ που είχα ξεπέσει σε iPhone, εκνευρίστηκα πάρα πολύ που δεν μπορούσα να κάνω τίποτα στο κινητό μέχρι να βγει το jailbreak.
Και παρακαλάς τα αρχίδια ενός 20χρονου για να βγάλει το jailbreak. Κάποια στιγμή μπορεί να μην το κάνει.
Ο Κίναιδος (γενικό δείγμα ανθρώπου που δε θέλει να σπάει τα αρχίδια του για την τεχνολογία) είναι λογικό να μην το νοιάζει.

Αυτήν τη στιγμή έχω το OnePlus One 3T. Kάνει 450 ευρώ και νομίζω είναι το πιο καλό κινητό που κυκλοφορεί στον πλανήτη (για τις ανάγκες μου).
Έχει τον πιο γρήγορο Snapdragon, έχει 6 GB RAM κι έχει μακράν την καλύτερη μπαταρία σε smartphone (συν το dash charge, που είναι το πιο όμορφο πράγμα που έχει συμβεί ποτέ σε κινητό).
Δεν έχει απολύτως τίποτα κλειδωμένο και δεν έχει κυριολεκτικά ούτε ένα bloatware πάνω του. Έχει και την AMOLED οθόνη, οπότε πραγματικά δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ που θα άλλαζα.
Ακόμα και στην κάμερα που δε με καίει έχει κάνει την υπέρβαση κι έχει μπρος πίσω 16 Μpixels. ΚΑΙ κάνει 450 ευρώ. Παίρνεις 3 στην τιμή του IPhone, που έχει τα πάντα κλειδωμένα!

Ακόμα και χωρίς root, έχεις πραγματικά τα πάντα στα χέρια σου. Όλοι ξέρετε τα aptoide, blackmarket κλπ. Έχω πάνω TV SHOWBOX, mobdro, Kodi, κλπ και μπορώ να έχω ένα πραγματικό Media player που παίζει τα πάντα δωρεάν πάνω μου.

Τεσπα. Για τεχνολογικά αδιάφορους το iPhone είναι καλύτερη επιλογή, για κάποιον που ασχολείται, το iPhone είναι καρκίνος. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Φεβρουαρίου 24, 2017, 04:14:18 pm
Απάντηση #8
  • Major Hazard
  • Κάρμα: +9/-5
    • http://www.facebook.com/sstampolas
    • Προφίλ

Περιμενα να βγουν για να κανω αναβαθμιση.Κατα το καλοκαιρι θα κανω και οπως το κοβω θα χρειαστω ενα μινιμουμ 350€(cpu-mobo-ram)
gpu πηρα την rx 460 και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.ειναι ισως η καλυτερη gpu για casual gaming
Ten wo hakari ten wo hiraki
Amaneku subete no hoshiboshi
So kagayaki wo motte
Ware ni sugata wo shimese
Tetorabiburosu yo
Ware wa hoshiboshi no shihaisha
Asupekuto wa kanzen nari
Araburu mon wo kaihou seyo
Zenten hachi-jyū hachi sei
Hikaru!
Urano Metoria!

Φεβρουαρίου 24, 2017, 05:55:21 pm
Απάντηση #9
  • Διαχειριστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +53/-15
    • Προφίλ

Νομίζω ότι το cpu έχει σταματήσει να είναι bottleneck εδώ και αρκετά χρόνια. Εξαίρεση αποτελούν εξειδικευμένες εργασίες και κάποια ελάχιστα παιχνίδια. Εγώ έχω εδώ και 3,5 χρόνια ένα i7-4770 και νομίζω ότι θα περάσουν άλλα τόσα πριν σκεφτώ αναβάθμιση σε αυτό τον τομέα.

Φεβρουαρίου 24, 2017, 06:15:41 pm
Απάντηση #10
  • Major Hazard
  • Κάρμα: +9/-5
    • http://www.facebook.com/sstampolas
    • Προφίλ

Εγω ειμαι με το ιδιο pc 4 χρονια τωρα και πλεον νομιζω δικαιουμαι μια αναβαθμιση...εκανα τη gpu,ολα κομπλε!ωρα για τα υπολοιπα!
psu εχω και καλο,οποτε δεν εχω θεμα,κουτακι εχω καλο,οποτε και απο εκει ειμαι καλυμενος.Νομιζω οτι μετα απο 4 χρονια,το να δωσω 350 για ουστιαστικα νεο pc,δεν ειναι πολλα
Ten wo hakari ten wo hiraki
Amaneku subete no hoshiboshi
So kagayaki wo motte
Ware ni sugata wo shimese
Tetorabiburosu yo
Ware wa hoshiboshi no shihaisha
Asupekuto wa kanzen nari
Araburu mon wo kaihou seyo
Zenten hachi-jyū hachi sei
Hikaru!
Urano Metoria!

Φεβρουαρίου 27, 2017, 11:15:57 am
Απάντηση #11
  • Συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +19/-19
    • george.agriogiannis
    • Προφίλ

simera fevgei i paraggelia gia 480 nitro+ 8gb  +  exrta 8GB RAM (DDR3 2400) gia na dwsw ligo zwi sto PC
Δέσμευση της περιουσίας της εκκλησιας ΤΩΡΑ!!!

-------------------------------------------------------------------------

Fetched 318 MB in 9s (32.0 MB/s)

Tags: