*ShoutBox AJAX Chat © blueimp.net |  Integrated with SMF

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγή στο Fitness.  (Αναγνώστηκε 3830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Νοεμβρίου 04, 2015, 03:34:55 pm
Απάντηση #30
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +13/-15
    • gewponos
    • Προφίλ

gia tous koiliakous einai logiko na fainontai kai xwris na exeis kanei enan koiliako!
aplws an fygei olo to lipos tis koilias (pou einai kai to pio dyskolo pragma ever opote gratz sou) oi koiliakoi tha fanoun giati gymnazontai apo tin kathimerinotita sou kai mono (skyveis, kathesai se karekles, sikwneis pragmata ktl)

egw pantws kai mono pou skeftomai to "treksimataki gia zestama" pethainw kai de mporw na skeftw ta parakatw :D

parola auta tha parw osonoupw ena podilataki indoor me stoxo na vgazw ena misawraki imerisiws mias kai to thema mou einai oti san paw spiti meta ti douleia den exw psyxologia, diathesi, kai energeia gia tipota, opote to ba valw mia pipa sto youtube kai na kavalisw to bike gia kana misawraki to thewrw efikto, ase pou tha voithisei kai me ta perita kila.

Όπως είπα και πιο πάνω στο ρουρουρού το τρέξιμο (όπως και το ποδήλατο) είναι αεροβική άσκηση.
Τις επόμενες ημέρες θα γράψω κάποιες ασκήσεις bodyweight οι οποίες είναι αναερόβια άσκηση κι είναι 3 μισάωρα την εβδομάδα.
Δε χρειάζεται ούτε εξοπλισμός, ούτε τίποτα. Άντε ένα μονόζυγο, γιατί είναι περιορισμένες οι ασκήσεις για πλάτη.

Τώρα, κάτι πολύ σημαντικό που έμαθα με το δύσκολο τρόπο είναι το εξής:
YOU CAN'T OUTRUN YOUR DIET.
Δηλαδή όσο και να χτυπιέσαι, το να χάσεις ή να πάρεις κιλά είναι θέμα διατροφής.
Αν τρέξεις μισή ώρα στο διάδρομο και φας ένα τοστ είναι οι ίδιες θερμίδες.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 03:43:29 pm
Απάντηση #31
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Έτσι δεν λένε; Από την προσωπική μου εμπειρία αυτό ισχύει 100% στην γυμναστική. Όσες φορές έφτιαχνα 1000 δικαιολογίες στο μυαλό μου για να μην πάω γυμναστήριο και τελικά πήγα δεν το μετάνιωσα. Γενικά τις περιόδους που κάνω γυμναστική πάνε όλα καλύτερα. Είμαι πιο ευδιάθετος, κοιμάμαι καλύτερα, τρώω πιο σωστά, ακόμα και η χοληστερίνη πέφτει! Όταν κάθομαι, δεν μπορώ να ελέγξω την διατροφή μου. Έρχεται εκείνο το ρημάδι το βράδυ και πεινάω σαν λύκος χωρίς να πεινάω στην πραγματικότητα. Είναι μάλλον η πείνα της βαρεμάρας και της ανταμοιβής; Δηλαδή λέω, όλη μέρα είμαι στην δουλειά, μετά με τα παιδιά...τώρα που είναι βράδυ να μην πάρω κανένα σουβλάκι; Το κέρδισα! Περιέργως αυτό τον τρόπο σκέψης δεν τον έχω όταν γυμνάζομαι. Όχι επειδή το κάνω για δίαιτα, απλά δεν ζητάω κάτι extra λιπαρό το βράδυ και ικανοποιούμαι με ένα ελαφρύ γεύμα ή ακόμα και τίποτα (το ξέρω είναι λάθος).

Επίσης μερικές φορές λέω όπως και πολλοί άλλοι ότι δεν κάνω γυμναστική επειδή είμαι κουρασμένος αλλά η αλήθεια είναι ότι κάνω για να μην είμαι. Μπορεί να αισθάνομαι κάποιους μύες λίγο ταλαιπωρημένους αλλά σαν σύνολο είμαι πιο ξεκούραστος, ευδιάθετος και ζωηρός. Απλά περιμένω να περάσει αυτή η αναγκαία 'νεκρή' περίοδος (ως προς τον προσωπικό μου χρόνο) για να ξαναμπώ σε ένα πρόγραμμα.

Κάτι που είναι βασική αρχή για να κάνεις γυμναστική είναι πως πρέπει να ψάχνεις πειθαρχία κι όχι κίνητρο.
Με λίγα λόγια σήκω your sorry ass και πήγαινε κάθε δεύτερη μέρα στο γυμναστήριο/πάρκο/κλπ. Κάντο μέρος της ζωής σου.
Δε λέω πως έχω τις ίδιες υποχρεώσεις με εσένα που έχει δύο παιδιά αλλά δουλεύω 7 ημέρες την εβδομάδα, από τις 9 το πρωί μέχρι τις 8:30 το βράδυ.
Πως κατάφερα να κάνω γυμναστική; Ξυπνάω κάθε μέρα στις 6:15, είμαι στο γυμναστήριο στις 7 (με το που ανοίγει τους περιμένω στην πόρτα) και στις 8:45 φεύγω για να ανοίξω το μαγαζί στις 9.
Δύσκολο; Απίστευτα. Αλλά πλέον είναι το πρόγραμμά μου. Αυτό θα γίνει ακόμα και τώρα που είμαι τραυματίας και δεν πάω γυμναστήριο. Θα ξυπνήσω στις 6:15 το πρωί γιατί δε θέλω να χαλάσω την πειθαρχία που έχω εξασκήσει 2 χρόνια τώρα.

Αυτό με την ανταμοιβή είναι τεράστια παγίδα. Εχω πέσει κι εγώ τις τελευταίες μέρες που είμαι τραυματίας. Είναι ξεκάθαρα θέμα πειθαρχίας και πάλι.

Αυτό με την έλλειψη όρεξης με τη γυμναστική δικαιολογείται από πολλούς λόγους. Ενεργοποιείς το μεταβολισμό σου, δε θέλεις να "χαλάσεις" αυτό που έκανες κλπ. Οταν φτάνεις σε αυτό το σημείο, σημαίνει πως είσαι στο επιθυμητό όριο. Είναι ο στόχος!
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 04:29:15 pm
Απάντηση #32
  • Major Hazard
  • Κάρμα: +15/-68
    • Προφίλ

Όπως είπα και πιο πάνω στο ρουρουρού το τρέξιμο (όπως και το ποδήλατο) είναι αεροβική άσκηση.
Τις επόμενες ημέρες θα γράψω κάποιες ασκήσεις bodyweight οι οποίες είναι αναερόβια άσκηση κι είναι 3 μισάωρα την εβδομάδα.
Δε χρειάζεται ούτε εξοπλισμός, ούτε τίποτα. Άντε ένα μονόζυγο, γιατί είναι περιορισμένες οι ασκήσεις για πλάτη.

ή μπορεί να πάρει μια μπάρα και να κάνει άρσεις θανάτου.

προφιτ?
Όποιος δεν κάθεται καλά θα υπόκειται τις συνέπειες Illuminati style.

Νοεμβρίου 04, 2015, 05:20:05 pm
Απάντηση #33
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Οι άρσεις θανάτου είναι για μένα η νούμερο ένα άσκηση. Όμως απαιτεί περισσότερο χρόνο από όσο θέλουν να διαθέσουν, οπότε δεν το πάω καν εκεί. Αν κάνω αυτό που έχω στο μυαλό μου, θα γράψω και για πιο προχωρημένη γυμναστική και διατροφή μόνο και μόνο για το αρχείο.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 07:41:23 pm
Απάντηση #34
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +4/-4
    • Προφίλ

1) Φαΐ πριν τον βραδυνό ύπνο. Πόσες ώρες νωρίτερα και πόσο βαριά; One moment on the lips forever on the hips?
2) Πόσος ύπνος; Αν μια - δυο μέρες έχεις κάνει κακό ύπνο (3, 4, 5 ώρες) τι επίπτωση έχεις αν γυμναστείς τις ίδιες μέρες;

Νοεμβρίου 04, 2015, 08:16:45 pm
Απάντηση #35
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

1) Φαΐ πριν τον βραδυνό ύπνο. Πόσες ώρες νωρίτερα και πόσο βαριά; One moment on the lips forever on the hips?
2) Πόσος ύπνος; Αν μια - δυο μέρες έχεις κάνει κακό ύπνο (3, 4, 5 ώρες) τι επίπτωση έχεις αν γυμναστείς τις ίδιες μέρες;

Όπως έχω γράψει κι αλλού, τίποτα δεν είναι απόλυτο.

1.) Εδώ είναι δύο ερωτήσεις. Η μία αν μια στιγμή απόλαυσης μένει πάνω μας κι η άλλη πότε και πόσο να φάμε το βράδυ. Κι οι δύο έχουν την ίδια απάντηση. Που την έχω γράψει και πάλι. Το μόνο που είναι σημαντικό είναι το θερμιδικό ισοζύγιο. Όλα τα άλλα είναι για εξειδίκευση. Υπάρχει σα λογική φαντάσου ακόμα και στο bodybuilding του intermittent fasting, που σημαίνει έχεις ένα παράθυρο 8 ωρών που μπορείς να φας και τις υπόλοιπες 16 δεν τρως τίποτα.
Υπάρχει το warrior meal, που βασίζεται στους στρατιώτες της αρχαιότητας που είχαν ένα μεγάλο γεύμα την ημέρα. Μόνο.
Στο τέλος της ημέρας μετράει μόνο το πόσες θερμίδες έχεις συν ή πλην.
Τώρα τα πολλά μικρά γεμάτα ευνοούν το μεταβολισμό. Το να φας πριν κοιμηθείς ίσως ενοχλήσει το στομάχι σου. Όμως ξέχασε πως θα κάνεις σημαντική διαφορά στο ποσό θα φας. Όταν λέμε αλλάζει το μεταβολισμό, εννοούμε γύρω στη μισή φέτα γαλοπούλα πχ. Και ξέχασε επίσης πως γίνεται λίπος αν το φας το βράδυ. Το μόνο που μετράει είναι οι θερμίδες στα κιλά. Καθαρή φυσική.
2.) Εδώ πάλι δεν παίζει τρελό ρόλο στην ημερήσια απόδοση (εκτός αν το κάνεις συνεχόμενα). Όμως ο ύπνος παίζει τρελό ρόλο στη μυϊκή αναδόμηση. Θυμάσαι τότε που παίξαμε για λίγο (εγώ τουλάχιστον) Archeage; Είχα ξεκινήσει ήδη γυμναστική. Μέχρι να κόψω το παιχνίδι αποτέλεσμα δεν είδα. Ο ύπνος είναι εξίσου σημαντικός με τη γυμναστική. Εκεί ο οργανισμός φτιάχνει μυς κυριολεκτικά.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 10:13:38 pm
Απάντηση #36
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +19/-19
    • george.agriogiannis
    • Προφίλ

GIATI EPIMENEIS NA PROTEINEIS ANAEROVIA ASKISI VS AEROBICS?
Δέσμευση της περιουσίας της εκκλησιας ΤΩΡΑ!!!

-------------------------------------------------------------------------

Fetched 318 MB in 9s (32.0 MB/s)

Νοεμβρίου 04, 2015, 11:05:36 pm
Απάντηση #37
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Το ιδανικό θα ήταν να κάνει κανείς και τα δύο.
Αν είναι όμως να επιλέξω ένα από τα δύο, επιλέγω με μεγάλη διαφορά την αναερόβια.
Γιατί με όλες τις αερόβιες δε φτιάχνεις μυς. Μάλιστα σε περίπτωση που τρέχεις πάνω από μισή ώρα και δεν έχεις υψηλό λίπος, καις μυς.
Προσωπικά, κάνω 6 φορές την εβδομάδα από δύο ώρες προπόνηση. Και μέσα δεν έχω καθόλου αερόβια γιατί δε θέλω να χάσω άλλο λίπος.
Ήδη έφτασα σε σημείο που ο οργανισμός δεν αντέχει. Οπότε η αερόβια είναι εντελώς εκτός από την προπόνησή μου.
Όμως για έναν αρχάριο είναι πολύ πιο σημαντικό να κάνει recomposition της σωματικής του σύστασης από το να χάσει απλά λίπος.
Είναι τα λεγόμενα noob gains κι είναι the holy grail για τους πιο προχωρημένους.
Δηλαδή να μειώνεις λίπος και να αυξάνεις μυϊκή μάζα.
Το κάνεις πολύ εύκολα σε υψηλό λίπος κι ο καλύτερος τρόπος να γίνει αυτό είναι είναι η αναερόβια άσκηση.
Σε χαμηλό λίπος είναι σχεδόν ακατόρθωτο γι'αυτό ακούς πολύ συχνά το "Είμαι στον όγκο" - "Κάνω γράμμωση". Για να βάλω πλέον μισό κιλό μυϊκής μάζας κάνω κοντά στους τρεις μήνες.
Δύο μήνες να βάλω κιλά (μέσα λίπος και μυς) κι άλλον ένα να χάσω το λίπος. Μισό κιλό δε φαίνεται με τίποτα, αλλά αν είσαι συνεπής είναι 2 κιλά το χρόνο.

TL;DR: Για αρχάριο είναι πολύ πιο οφέλιμη η αερόβια γιατί εκμεταλλεύεσαι το γεγονός πως ο οργανισμός έχει λίπος να μετατρέψει εύκολα.

ΥΓ: Με τον κωλοτραυματισμό, έχω πάει πίσω σχεδόν ένα τρίμηνο στην καλύτερη. Κι ακόμα δεν είμαι καλά. FML.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 11:46:24 pm
Απάντηση #38
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +19/-19
    • george.agriogiannis
    • Προφίλ

RE MILA KALA: NA TO PARW TO PODILATO I OXI?
Δέσμευση της περιουσίας της εκκλησιας ΤΩΡΑ!!!

-------------------------------------------------------------------------

Fetched 318 MB in 9s (32.0 MB/s)

Νοεμβρίου 05, 2015, 12:29:41 am
Απάντηση #39
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 05, 2015, 12:47:27 am
Απάντηση #40
  • Οικονομέτρης
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +12/-7
    • Προφίλ

Gianno ti einai kalytero san aerovia to perpatima i to treksimo ?!?
exw mpleksei me vlammenous den eksigeite alliws ...

.......................................

Slicing through armor with the greatest of ease. Whirling, dancing like a dervish, swiping foes with a flick of the wrist.

Νοεμβρίου 05, 2015, 01:19:21 am
Απάντηση #41
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Κανένα από τα δύο. Το καλύτερο είναι το high interval training. Δηλαδή. Γρήγορο περπάτημα 1 λεπτό, τρέξιμο 2 λεπτά. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές με τέτοια χρονόμετρα. Δες στο Google play για HIIT timers.

Το 1 με 2 ήταν τυχαίο παράδειγμα. Υπάρχουν πολλά patterns. Εννοείται πάντα ο στόχος που μιλάω είναι η απώλεια λίπους.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 07, 2015, 02:55:35 pm
Απάντηση #42
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +17/-15
  • Κίναιδος και σπεκουλαδόρος
    • 90deka
    • deeperdi
    • Προφίλ

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Έτσι δεν λένε; Από την προσωπική μου εμπειρία αυτό ισχύει 100% στην γυμναστική. Όσες φορές έφτιαχνα 1000 δικαιολογίες στο μυαλό μου για να μην πάω γυμναστήριο και τελικά πήγα δεν το μετάνιωσα. Γενικά τις περιόδους που κάνω γυμναστική πάνε όλα καλύτερα. Είμαι πιο ευδιάθετος, κοιμάμαι καλύτερα, τρώω πιο σωστά, ακόμα και η χοληστερίνη πέφτει! Όταν κάθομαι, δεν μπορώ να ελέγξω την διατροφή μου. Έρχεται εκείνο το ρημάδι το βράδυ και πεινάω σαν λύκος χωρίς να πεινάω στην πραγματικότητα. Είναι μάλλον η πείνα της βαρεμάρας και της ανταμοιβής; Δηλαδή λέω, όλη μέρα είμαι στην δουλειά, μετά με τα παιδιά...τώρα που είναι βράδυ να μην πάρω κανένα σουβλάκι; Το κέρδισα! Περιέργως αυτό τον τρόπο σκέψης δεν τον έχω όταν γυμνάζομαι. Όχι επειδή το κάνω για δίαιτα, απλά δεν ζητάω κάτι extra λιπαρό το βράδυ και ικανοποιούμαι με ένα ελαφρύ γεύμα ή ακόμα και τίποτα (το ξέρω είναι λάθος).

Επίσης μερικές φορές λέω όπως και πολλοί άλλοι ότι δεν κάνω γυμναστική επειδή είμαι κουρασμένος αλλά η αλήθεια είναι ότι κάνω για να μην είμαι. Μπορεί να αισθάνομαι κάποιους μύες λίγο ταλαιπωρημένους αλλά σαν σύνολο είμαι πιο ξεκούραστος, ευδιάθετος και ζωηρός. Απλά περιμένω να περάσει αυτή η αναγκαία 'νεκρή' περίοδος (ως προς τον προσωπικό μου χρόνο) για να ξαναμπώ σε ένα πρόγραμμα.

Ισχυει παρα πολυ... Και εγω ειμαι στην φαση τωρα που εχω παθει ακριβως αυτο το πραγμα. Δεν μπορω να πεισω με τπτ τον εαυτο μου να παω gym :/
In Transition.

Νοεμβρίου 07, 2015, 06:12:08 pm
Απάντηση #43
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Πρέπει να το δεις σαν καθημερινότητα. Όχι να πείσεις τον εαυτό σου. Απλά να πας.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 07, 2015, 11:40:52 pm
Απάντηση #44
  • Major Hazard
  • Κάρμα: +15/-68
    • Προφίλ

Ισχυει παρα πολυ... Και εγω ειμαι στην φαση τωρα που εχω παθει ακριβως αυτο το πραγμα. Δεν μπορω να πεισω με τπτ τον εαυτο μου να παω gym :/

ε τότε μείνε στο σπιτάκι σου, χόντρενε και μη μας ζαλίζεις το μπούτσο. Τα σίδερα δεν είναι για βουτυρομπεμπέδεC!
Όποιος δεν κάθεται καλά θα υπόκειται τις συνέπειες Illuminati style.

Tags: