*ShoutBox AJAX Chat © blueimp.net |  Integrated with SMF

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγή στο Fitness.  (Αναγνώστηκε 3832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Νοεμβρίου 04, 2015, 12:56:29 am
Απάντηση #15
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +13/-15
    • gewponos
    • Προφίλ

Εγω το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν τρωω.

Ειμαι 1.85 με σωματικο λιπος στο κατωτατο οριο που υπαρχει λογικα και 75 κιλα.

Διατροφικα ειμαι νορμαλ απο αποψη ποιοτητας. Βασικα τρωω απο ολα. Και λαδερα και κρεατικα και οσπρια και τα παντα ολα. Δυστυχως δεν τρωω τοσα πολλα φρουτα οσο θα ηθελα αλλα οκ. Επισης δεν πινω αναψυκτικα, δεν πινω αλκοολ και γλυκα τρωω σε πολυ νορμαλ ρυθμους.

Το προβλημα ειναι ποσοτικο καθως λογο προγραμματος τρωω ενα σνακ μεσα στην μερα και πληρες γευμα μονο το βραδυ.

Πηγα κροσφιτ -το οποιο ειναι πολυ πιο φαν εκγυμναση απο το ατελειωτο boredom του γυμναστηριου-, αλλα λογο διατροφης και μονο, αντι να παρω κιλα, εχασα (με καμια 10ρια προπονησεις ολα αυτα). Νομιζα πως με την πιεση θα μου ανοιγε η ορεξη αλλα δεν.

Από ένα σημείο και κάτω το λίπος πέφτει μόνο με εξειδικευμένη διατροφή (κάτω από 12% περίπου - προφανώς αυτό ποικίλει ανά οργανισμό). Μη νομίζεις πως έχεις φτάσει σε κατώτατο λίπος επειδή δεν έχεις πολλά κιλά. Σε αυτά τα σημεία παίζει μεγαλύτερο ρόλο η μυϊκή μάζα.

Το Crossfit το συνιστώ μόνο σε πολύ καλούς weightlifters. Που σημαίνει πως δεν το συνιστώ σε κανέναν εδώ μέσα. 5-10 άτομα σε όλην την Ελλάδα κι ίσως λέω και πολλούς.
Παρόλο που χρησιμοποιεί πολυαρθρικές κινήσεις (που είναι ό,τι καλύτερο για γυμναστική), έχει χρονικά όρια που σημαίνει πως είναι πολύ εύκολο να τραυματιστείς. Εννοείται πως αν έχεις έναν πολύ καλό προπονητή (1-2 σε όλην την Ελλάδα) μπορεί να σου κάνει δουλειά. Αλλά και πάλι θα προτιμούσα να κάνουν τις πολυαρθρικές κινήσεις μέχρι να τελειοποιήσουν την τεχνική (καμιά 5αριά χρόνια) και μετά να πηγαίνουν σε περισσότερα κιλά και χρόνο.
Επίσης, τα Pull ups που κάνουν, είναι γελοία. Δεν μπορούν να κάνουν ούτε ένα κανονικό και παιδεύονται.

Having said all that (Που λένε και στο χωριό μου), να πω πως το Crossfit είναι καλύτερο από το Nofit. Αν αυτό σε κάνει να πηγαίνεις, εννοείται είναι καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα. Τεράστια προσοχή σε ζέσταμα κι αποθεραπεία το λιγότερο που μπορώ να συμβουλεύσω.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 12:57:48 am
Απάντηση #16
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Εμενα αυτο που μου εχει εμποτισει ενας κολλητος, πολυ δυνατος αθλητης γενικα και trainer κροσφιτας,  ειναι οτι το σωμα σου εσυ το γνωριζεις καλυτερα απο ολους, οποτε να μην εχεις στεγανα σε τετοια θεματα. Οτι για παραδειγμα πρεπει να κανεις συγκεκριμενο ζεσταμα ή 45 λεπτα προγραμμα στο gym ή οτιδηποτε αλλο. Ο καθενας κανει διαφορετικα πραγματα αναλογα βεβαια τις αντοχες του και τις ανοχες του.

Πιστευω οτι σε αυτο που πρεπει να παιρνουμε σοβαρες συμβουλες πλεον ειναι η διατροφη. Ειναι το 70% της υποθεσης. Γυμναστικη μπορεις να κανεις και 10 ωρες την μερα με διαφορους τροπους και να δεις αποτεσμα, μπορεις να κανεις και 1 ωρα την μερα και να δεις αποτελεσμα. (η και το αντιστροφο και στις 2 περιπτωσεις)

+1 μέχρι τελείας.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 01:06:31 am
Απάντηση #17
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

1) Ποια είναι η ιδανική ώρα για γυμναστήριο;

2) Αν η γυμναστική περιλαμβάνει βάρη, τι ζέσταμα κάνεις; Και τι για αποθεραπεία;

1.)Ιδανική ώρα είναι αυτή που μπορείς να πηγαίνεις συστηματικά. Αν θέλεις να πάμε σε πιο εξειδικευμένες συζητήσεις, η καλύτερη ώρα για γυμναστική είναι κατά το μεσημεράκι. Να έχεις φάει καλό πρωινό, ελαφρύ δεκατιανό, να είναι "ξύπνιο" το σώμα σου και να μην είναι κουρασμένο. Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά αυτό είναι το ιδανικό.

Φυσικα για τα παραπανω δεν εννοω οτι πας να κανεις προγραμμα και μπαινεις κρυος. Τρεξιματακι, διατασεις και παντα το προγραμμα να ξεκιναει με κοιλιακους ραχιαιους για να εχεις γερο κορμο. Πανω απλα το διευρινα λιγο. :P

Πριν ήμουν απόλυτα σύμφωνος, εδώ είμαι αρκετά αντίθετος. Βασικά όχι ακριβώς αντίθετος αλλά με κάποιες διαφοροποιήσεις πολύ σημαντικές.
Τρέξιμο. Ναι.
Διατάσεις. Ναι ΑΛΛΆ μόνο δυναμικές. Jumping Jacks κλπ. Απαγορεύεται να κάνεις στατικές διατάσεις στην αρχή. Αυτές τις κάνεις στο τέλος της προπόνησης.
Κοιλιακούς, ραχιαίους για αρχή. ΌΧΙ. Γυμνάζεις το σώμα σου από τη μεγαλύτερη μυϊκή ομάδα προς τη μικρότερη. Που σημαίνει όταν θα έχεις πόδια και θα έχεις καθίσματα, δε θα θέλεις να έχεις καταπονήσει τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους σου γιατί θα βάλουν δύναμη. Μερικές στροφές για να ενεργοποιήσεις και να ζεστάνεις αυτους τους μυς οπωσδήποτε. Όχι όμως γυμναστική. Προσωπικά δεν έκανα καθόλου κοιλιακούς εδώ και δύο χρόνια και τα αποτελέσματα τα βλέπετε. Φτάνει η εκγύμνασή τους από τις πολυαρθρικές (καθίσματα, άρσεις θανάτου κλπ).
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 01:10:05 am
Απάντηση #18
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +4/-4
    • Προφίλ

Προσωπικά δεν έκανα καθόλου κοιλιακούς εδώ και δύο χρόνια και τα αποτελέσματα τα βλέπετε.
:o <-- έτσι έμεινα όταν το διάβασα

Νοεμβρίου 04, 2015, 01:24:05 am
Απάντηση #19
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +17/-15
  • Κίναιδος και σπεκουλαδόρος
    • 90deka
    • deeperdi
    • Προφίλ

Μιλας για πιο εξειδικευμενα πραγματα θαρρω.

Εδω μιλαμε για τον average γυμναστηριακο τυπο. Που θα παει γυμναστηριο με πεσμενη ψυχολογια, να κανει ενα προγραμμα 45 λεπτων αντε 1 ωρας το πολυ και να παει σπιτι. Ακριβως οπως εκανα εγω για κανα 8μηνο βαρια 9μηνο. Να σου πω την αληθεια, οταν ακολουθησα αυτο με τους κοιλιακους και ραχιαιους πριν να μπω στο προγραμμα με βοηθησε πολυ περισσοτερο απο οταν πρωταρχισα. Ειλικρινα παγκο σχεδον αμεσως ανεβηκα κιλα. Επισης και πιο πολλες ελξεις στο μονοζυγο. Οντως ειχε κανει δουλεια ο κορμος που ειχε δουλευτει.

In Transition.

Νοεμβρίου 04, 2015, 01:27:42 am
Απάντηση #20
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Προσωπικά δεν έκανα καθόλου κοιλιακούς εδώ και δύο χρόνια και τα αποτελέσματα τα βλέπετε.
:o <-- έτσι έμεινα όταν το διάβασα

Στα καθίσματα σηκώνω 140 κιλά και στις άρσεις θανάτου 180 (προ τραυματισμών). Αυτό είναι όση επιβάρυνση κάνουν στους κοιλιακούς καμιά 5.000 κοιλιακοί. 'Ηταν ανούσιο να κάνω κοιλιακούς.
Οι κοιλιακοί εμφανίζονται στην κουζίνα.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 01:29:26 am
Απάντηση #21
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Μιλας για πιο εξειδικευμενα πραγματα θαρρω.

Εδω μιλαμε για τον average γυμναστηριακο τυπο. Που θα παει γυμναστηριο με πεσμενη ψυχολογια, να κανει ενα προγραμμα 45 λεπτων αντε 1 ωρας το πολυ και να παει σπιτι. Ακριβως οπως εκανα εγω για κανα 8μηνο βαρια 9μηνο. Να σου πω την αληθεια, οταν ακολουθησα αυτο με τους κοιλιακους και ραχιαιους πριν να μπω στο προγραμμα με βοηθησε πολυ περισσοτερο απο οταν πρωταρχισα. Ειλικρινα παγκο σχεδον αμεσως ανεβηκα κιλα. Επισης και πιο πολλες ελξεις στο μονοζυγο. Οντως ειχε κανει δουλεια ο κορμος που ειχε δουλευτει.

Δεν είναι ακριβώς λάθος. Δεν είναι το πιο σωστό για να το πω καλύτερα. Αυτό που έκανες κι όντως δούλευε, ήταν να ζεσταίνεσαι. Αυτό γίνεται καλύτερα και χωρίς επιβάρυνση στους μυς που θα χρησιμοποιήσεις με δυναμικές διατάσεις.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 02:06:23 am
Απάντηση #22
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +4/-4
    • Προφίλ

Κρόκος αυγού = χοληστερίνη ακούω από μικρός. Comment it.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2015, 02:13:14 am από Theo7 »

Νοεμβρίου 04, 2015, 02:38:34 am
Απάντηση #23
  • μπώγδα
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +85/-58
  • ΕπίτιμοC
    • Προφίλ

κρόκος αυγού = HDL Chol, aka καλή χοληστερίνη. αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τρώμε πολλούς κρόκους γιατί αυξάνεται η συνολική.
είναι κακό να έχουμε αυξημένη χοληστερίνη? από κοινός τόπος στο παρελθόν, σήμερα είναι highly debatable. στο μέλλον θα ανατραπεί και θα με θυμηθείτε.
still, ο κρόκος περιέχει όλο το λίπος του αβγού so.. θέλει μέτρο.
prime τι να τρώω για να μου είναι κάγκελο όλη μέρα ???

Νοεμβρίου 04, 2015, 02:40:03 am
Απάντηση #24
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Δεν είναι σωστό, δεν είναι και λάθος. Βασικά, υπάρχουν ενδείξεις για υπερβολική κατανάλωση. Κι όταν λέω υπερβολική εννοώ πάνω από 6 ημερησίως.
Προσωπικά τρώω 6 ασπράδια και δύο κρόκους την ημέρα τώρα που παίρνω κιλά.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 02:43:18 am
Απάντηση #25
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

κρόκος αυγού = HDL Chol, aka καλή χοληστερίνη. αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τρώμε πολλούς κρόκους γιατί αυξάνεται η συνολική.
είναι κακό να έχουμε αυξημένη χοληστερίνη? από κοινός τόπος στο παρελθόν, σήμερα είναι highly debatable. στο μέλλον θα ανατραπεί και θα με θυμηθείτε.
prime τι να τρώω για να μου είναι κάγκελο όλη μέρα ???

Αυτό είναι πιο αναλυτικό και πιο σωστό από το δικό μου.
Το να σου σηκώνεται είναι θέμα τεστοστερόνης. Η γυμναστική είναι καλό για να σου δίνει έξτρα και με άρθρα επιστημονικά ιδανικό για κάτι τέτοιο είναι οι πολυαρθρικές ασκήσεις. Έχω γράψει κάποιες πριν. Είναι κι οι πιέσεις στήθους που σημαίνει τα push ups έχουν τέτοια δράση.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 10:12:55 am
Απάντηση #26
  • Οικονομέτρης
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +12/-7
    • Προφίλ

Δεν είναι σωστό, δεν είναι και λάθος. Βασικά, υπάρχουν ενδείξεις για υπερβολική κατανάλωση. Κι όταν λέω υπερβολική εννοώ πάνω από 6 ημερησίως.
Προσωπικά τρώω 6 ασπράδια και δύο κρόκους την ημέρα τώρα που παίρνω κιλά.
kai tous ypoloipous 4 krokous ti tous kaneis ??
exw mpleksei me vlammenous den eksigeite alliws ...

.......................................

Slicing through armor with the greatest of ease. Whirling, dancing like a dervish, swiping foes with a flick of the wrist.

Νοεμβρίου 04, 2015, 10:37:06 am
Απάντηση #27
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Συνήθως αγοράζω παστεριωμένο ασπράδι αυγού σκέτο από την αγορά στην Αθήνα. Από όσο ξέρω τους κρόκους τους χρησιμοποιούν στη ζαχαροπλαστική. Όταν δεν μπορώ να πάω εκεί, τότε χρησιμοποιώ για πανάρισμα σε κοτόπουλο.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 12:00:45 pm
Απάντηση #28
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +19/-19
    • george.agriogiannis
    • Προφίλ

gia tous koiliakous einai logiko na fainontai kai xwris na exeis kanei enan koiliako!
aplws an fygei olo to lipos tis koilias (pou einai kai to pio dyskolo pragma ever opote gratz sou) oi koiliakoi tha fanoun giati gymnazontai apo tin kathimerinotita sou kai mono (skyveis, kathesai se karekles, sikwneis pragmata ktl)

egw pantws kai mono pou skeftomai to "treksimataki gia zestama" pethainw kai de mporw na skeftw ta parakatw :D

parola auta tha parw osonoupw ena podilataki indoor me stoxo na vgazw ena misawraki imerisiws mias kai to thema mou einai oti san paw spiti meta ti douleia den exw psyxologia, diathesi, kai energeia gia tipota, opote to ba valw mia pipa sto youtube kai na kavalisw to bike gia kana misawraki to thewrw efikto, ase pou tha voithisei kai me ta perita kila.
Δέσμευση της περιουσίας της εκκλησιας ΤΩΡΑ!!!

-------------------------------------------------------------------------

Fetched 318 MB in 9s (32.0 MB/s)

Νοεμβρίου 04, 2015, 12:19:12 pm
Απάντηση #29
  • Διαχειριστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +53/-15
    • Προφίλ

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Έτσι δεν λένε; Από την προσωπική μου εμπειρία αυτό ισχύει 100% στην γυμναστική. Όσες φορές έφτιαχνα 1000 δικαιολογίες στο μυαλό μου για να μην πάω γυμναστήριο και τελικά πήγα δεν το μετάνιωσα. Γενικά τις περιόδους που κάνω γυμναστική πάνε όλα καλύτερα. Είμαι πιο ευδιάθετος, κοιμάμαι καλύτερα, τρώω πιο σωστά, ακόμα και η χοληστερίνη πέφτει! Όταν κάθομαι, δεν μπορώ να ελέγξω την διατροφή μου. Έρχεται εκείνο το ρημάδι το βράδυ και πεινάω σαν λύκος χωρίς να πεινάω στην πραγματικότητα. Είναι μάλλον η πείνα της βαρεμάρας και της ανταμοιβής; Δηλαδή λέω, όλη μέρα είμαι στην δουλειά, μετά με τα παιδιά...τώρα που είναι βράδυ να μην πάρω κανένα σουβλάκι; Το κέρδισα! Περιέργως αυτό τον τρόπο σκέψης δεν τον έχω όταν γυμνάζομαι. Όχι επειδή το κάνω για δίαιτα, απλά δεν ζητάω κάτι extra λιπαρό το βράδυ και ικανοποιούμαι με ένα ελαφρύ γεύμα ή ακόμα και τίποτα (το ξέρω είναι λάθος).

Επίσης μερικές φορές λέω όπως και πολλοί άλλοι ότι δεν κάνω γυμναστική επειδή είμαι κουρασμένος αλλά η αλήθεια είναι ότι κάνω για να μην είμαι. Μπορεί να αισθάνομαι κάποιους μύες λίγο ταλαιπωρημένους αλλά σαν σύνολο είμαι πιο ξεκούραστος, ευδιάθετος και ζωηρός. Απλά περιμένω να περάσει αυτή η αναγκαία 'νεκρή' περίοδος (ως προς τον προσωπικό μου χρόνο) για να ξαναμπώ σε ένα πρόγραμμα.

Tags: