*ShoutBox AJAX Chat © blueimp.net |  Integrated with SMF

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγή στο Fitness.  (Αναγνώστηκε 3831 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Νοεμβρίου 03, 2015, 08:16:34 pm
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +13/-15
    • gewponos
    • Προφίλ

Παρακάλεσα το Soupidion να μου κάνει ένα νέο section για Fitness. 99,9999% θα αποτύχει οικτρά, μου ανέφερε κι εγώ συμφώνησα.
Όμως μπορούμε να βάζουμε λαδωμένους bodybuilders σε φωτογραφίες του είπα. 'Οπως ήταν λογικό τον έπεισα. Κι έγινε το section.

Σκοπός μου είναι να γράψω αυτά που έχω μάθει τα δύο τελευταία χρόνια, hazard style. Απλά δεν ψήφισα ποτάμι (σαν κάποιους άλλους εδώ μέσα) οπότε δεν έκανα blog και τα γράφω εδώ.
Εννοείται πως μέσα στη θάλασσα του spam, δε θα είναι λογικό να μιλάμε σοβαρά αλλά αν κάποιος έχει κάποια απορία μπορεί να μου στείλει μήνυμα εδώ ή στο Facebook για να του πω αυτά που ξέρω.

ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 03, 2015, 08:25:20 pm
Απάντηση #1
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Κάποιες βασικές ερωτήσεις που κάνουν οι noobs κάθε μα κάθε φορά που ξεκινάει τέτοια συζήτηση κι οι απαντήσεις τους.

• Δε θέλω να φουσκώσω πολύ και να γίνω όπως ο Arnie. Τι πρέπει να κάνω;
-Αυτήν την ερώτηση μου την κάνουν κυρίως γυναίκες αλλά την έχω ακούσει κι από άντρες. Η απάντηση είναι πολύ απλή. Τίποτα. Είναι το λιγότερο προσβλητικό να θεωρείς πως μπορείς κατά λάθος να γίνεις σαν τους bodybuilders ή έστω και τα fitness models. Έχει πέσει άπειρη γυμναστική, άπειρη διατροφή και στην περίπτωση των bodybuilders άπειρο φάρμακο. Δεν υπάρχει το "Εκεί που καθόμουν κι έκανα έλξεις δικεφάλων, ξαφνικά έγινα Arnold.". Οπότε το ξεχνάμε σαν πρόβλημα. Ειδικά για τις γυναίκες.

2. Σχεδον υποκατηγορία τις από πάνω ερώτησης. Δε θέλω να πάρω όγκο αλλά να γραμμώσω.

-Και πάλι, δε γίνεται τίποτα από όλα αυτά. Δεν υπάρχει γράμμωση. Υπάρχει μείωση του σωματικού λίπους. Για να το κάνεις αυτό υπάρχουν πολλοί τρόποι. Κανένας από αυτούς τους τρόπους δεν περιλαμβάνει "μόνο γράμμωση". Ειδικά για έναν αρχάριο είναι όπως και πριν κάτι που δεν πρέπει να σε απασχολεί ακόμα.

3. Θέλω μόνο να χάσω πόντους στην/στο κοιλιά/κώλο/χέρια/πόδια κλπ.

-Δεν υπάρχει τοπική απώλεια λίπους εκτός από τη χειρουργική. Nuff said.

4. Έχω αποφασίσει να κάνω κετονική δίαιτα και Texas PPL γυμναστική για να δω αποτελέσματα.

-Σαν αρχάριος δεν πρέπει καν να μπεις σε τέτοιες λογικές. Πρόσεχε λίγο τις θερμίδες σου και τα μάκρο της διατροφής σου (θα τα αναλύσω πιο μετά αυτά) κι από γυμναστική πήγαινε συστηματικά και παίξε σκοινάκι με τις φιλενάδες σου (key word: συστηματικά).

5. Ιδανική αναλογία βάρους/ύψους.

-Δεν υπάρχει ιδανική αναλογία βάρους ύψους (γνωστό κι ως BMI) ή μάλλον υπάρχει αλλά είναι πολύ αναξιόπιστο, ειδικά αν μιλάμε για κάποιον που γυμνάζεται έστω κι εντελώς ερασιτεχνικά (ή όπως στην περίπτωση του Dreg έχει μεγάλο ύψος. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για πληθυσμούς και πάλι δε χρησιμοποιείται πλέον. Επίσης κάτι που δεν είναι τόσο σημαντικό (εκτός αν μιλάμε για ακραία κατάσταση) είναι τα κιλά! Ω ναι. Τα κιλά είναι κάτι που δε μετράει καν. Και πάμε στο πόσο gay είμαι τώρα.
Αυτό που μετράει είναι το πως φαινόμαστε στον καθρέφτη. Έχω σχεδόν ανά δύο με τρεις ημέρες φωτογραφίες μου στον καθρέφτη για δύο χρόνια. Κι αυτό ήταν που με βοήθησε περισσότερο σε αυτό που έκανα. Ο στόχος είναι να μειώσεις το ποσοστό λίπους αλλά και πάλι αυτό δεν είναι πανάκεια. Έφτασα το καλοκαίρι σε μονοψήφιο ποσοστό λίπους. Δεν ήταν όμως αυτό που ήθελα. Όταν πήγα κοντά στο 11% ήταν πολύ καλύτερα. Ένας στόχος όμως πιο βιώσιμος (να μην τρως όλη μέρα βρώμη με γιαούρτι και κοτόπουλο δηλαδη) είναι στο 12-15% λίπος. Για κάποιον ψηλό και το 17% μπορεί να είναι ικανοποιητικό. Για τις γυναίκες είναι κοντά στο 19%. Δεν το αναλύω περισσότερο εδώ. Θα το αναλύσω αλλού. Η γενική ιδέα πάντως είναι αυτή. Μειώνω ποσοστά λίπους (θα δούμε πως) και παίρνω φωτογραφίες την πρόοδό μου για να αποφασίσω τι θέλω και τι μπορώ να κάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 09:07:04 pm από Prothipourgos »
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 03, 2015, 08:31:12 pm
Απάντηση #2
  • Οικονομέτρης
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +12/-7
    • Προφίλ

poia einai i analogia ypsous / varous gia enilikes antes kai gynekes ?? analytika i an den to ksereis epakrivws parapompi an ginete se arthra klp gia na ksestravwthoume

p.s as valw kai egw ena litharaki sto neo section.  (kalo ksekinima)
exw mpleksei me vlammenous den eksigeite alliws ...

.......................................

Slicing through armor with the greatest of ease. Whirling, dancing like a dervish, swiping foes with a flick of the wrist.

Νοεμβρίου 03, 2015, 08:47:49 pm
Απάντηση #3
  • μπώγδα
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +85/-58
  • ΕπίτιμοC
    • Προφίλ

δε χρειάζεται να μας το λες πλαγίως ότι είσαι ομοφυλόφιλος. μπορείς να μας το πεις ευθέως. δε θα σε κρίνει κανεις.
(feget !!)

Νοεμβρίου 03, 2015, 08:56:35 pm
Απάντηση #4
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

poia einai i analogia ypsous / varous gia enilikes antes kai gynekes ?? analytika i an den to ksereis epakrivws parapompi an ginete se arthra klp gia na ksestravwthoume

p.s as valw kai egw ena litharaki sto neo section.  (kalo ksekinima)

Θα το βάλω σαν noob ερώτηση στο δεύτερο comment μου, γιατί είναι πολύ συνηθισμένη ερώτηση κι είναι παγίδα.

δε χρειάζεται να μας το λες πλαγίως ότι είσαι ομοφυλόφιλος. μπορείς να μας το πεις ευθέως. δε θα σε κρίνει κανεις.
(feget !!)

"So I was driving with one of my chi psi bro, and I accidentally grabbed his leg instead of the gearstick. We both laughed and I unzipped his pants. We parked the car and I started to fondle his balls. He started laughing because he knows it's all just a joke. I started sucking his dick in the empty parking lot, and I almost choke because I'm laughing so fucking hard. My friend is also laughing his ass off too, because this is the greatest prank ever. He starts making train noises while yelling, "BROJOB! BROJOB! CHOO CHOO!". When he cums, I swallow it like I'm some big faggot. I kissed him and call him a big faggot while laughing."
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 03, 2015, 09:06:11 pm
Απάντηση #5
  • Διαχειριστής
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +53/-15
    • Προφίλ

Είχα καταφέρει αρκετά πράγματα αλλά ειδικά μετά το δεύτερο παιδί αναιρέθηκαν όλα. Τώρα απλά περιμένω υπομονετικά να μεγαλώσει λίγο το βρέφος για να μπορέσω να ξεκινήσω πάλι κάτι. Από γυμναστική μόνο λίγο squash έκανα τον τελευταίο χρόνο αλλά και αυτό σταμάτησε μετά το κάταγμα στο χέρι. Βάλε και την κακή διατροφή γιατί πολλές φορές δεν είναι δυνατό ούτε το μαγείρεμα και πίγα πολύ πίσω. Ευτυχώς καμμία σχέση με τις παλιές lineage εποχές. Δεν καταστράφηκα τόσο. Όπως και να έχει μερικά tips δεν θα κάνουν κακό.

Νοεμβρίου 03, 2015, 09:12:09 pm
Απάντηση #6
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Είχα καταφέρει αρκετά πράγματα αλλά ειδικά μετά το δεύτερο παιδί αναιρέθηκαν όλα. Τώρα απλά περιμένω υπομονετικά να μεγαλώσει λίγο το βρέφος για να μπορέσω να ξεκινήσω πάλι κάτι. Από γυμναστική μόνο λίγο squash έκανα τον τελευταίο χρόνο αλλά και αυτό σταμάτησε μετά το κάταγμα στο χέρι. Βάλε και την κακή διατροφή γιατί πολλές φορές δεν είναι δυνατό ούτε το μαγείρεμα και πίγα πολύ πίσω. Ευτυχώς καμμία σχέση με τις παλιές lineage εποχές. Δεν καταστράφηκα τόσο. Όπως και να έχει μερικά tips δεν θα κάνουν κακό.

Είμαι κι εγώ σε περίοδο τραυματισμού (επικονδυλίτιδα - γνωστό κι ως tennis elbow) από την υπερβολή στο γυμναστήριο. Μέσα σε 3 εβδομάδες έχω πάει πίσω κυριολεκτικά 3 μήνες και δεν είναι πως έχω παρατήσει εντελώς τη διατροφή μου.
Είχα πάει και στα επείγοντα μια μέρα (ήρθαν με φορείο μέσα στο γυμναστήριο να με πάρουν να με πάνε στο ασθενοφόρο) από την υπερβολή. Σιγά σιγά μαθαίνω όμως. Ή θα σακατευτώ!
Πάντως οι περισσότερες συμβουλές θα είναι για διατροφή, καθώς είναι το 80% για εμένα του σώματος και της υγείας. Οπότε με λίγη υπομονή θα μπορούν να ακολουθηθούν. Ξέρω πως απευθύνομαι σε άτομα που είτε δεν τα νοιάζει είτε δεν μπορούν να ακολουθήσουν δραματικές αλλαγές. Οπότε έτσι θα είναι κι οι συμβουλές μου.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 03, 2015, 09:27:50 pm
Απάντηση #7
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +15/-16
  • The Real
    • Προφίλ

Εχω παχυνει λογο καθισιου και επειδη τρώω πολυ junkfood. Βασικα εχω φτασει τα 75 (1.75 υψος και με πολυ λιγους μυες i guess) και τα τελευταια 3-4 ηταν πολυ ξαφνικα γιατι ειχα κανει μια μικρη προσπαθεια και ειχα φτασει καποια στιγμη τα 70-71 αλλα τους τελευταιους μηνες το γάμησα λιγο. Ψιλοφρικαρα γιατι το βλεπω και στο πρόσωπό μου λιγο, στο σωμα μου εδω και χρονια :/ Στα 20 πρεπει να ημουν κοντα στα 62 (?) αλλα ενταξει. Γενικα με φοβιζει μηπως συνεχισει η ανηφορα οποτε αυτο ειναι και το κινητρο μου XD

Οποτε για αρχη θελω να χασω τουλαχιστον αυτα τα 5, πιστευω πως ενα καλο βαρος για εμενα, για αρχη ειναι γυρω στα 67 που και παλι λογικα θα εχω κοιλιτσα αλλα δεν θα ειναι αυτη που ειναι τωρα.

Τι πρεπει να κανω? Για αρχη λεω να κοψω το junkfood οσο περισσοτερο μπορω, να τρωω μονο οσο πρεπει ωστε να μην νιωθω την πεινα (ναι το εχω γαμήσει στο overeating και μαλλον για αυτο παχυνα) και να αρχισω κανα τρεξιματακι εστω 30 λεπτα 3-4 φορες την εβδομαδα.

Θα πιασει? Τι αν κανω με το φαγητο, υποθετω θα ηταν πολυ αποτελεσματικο να τρωω περισσοτερες φορες την ημερα μικροτερες ποσοτητες, ή αυτο ειναι για αλλη περιπτωση?
Παντως οταν ειχα πεσει στα 70 το εκανα απλως κόβοντας το ψωμι σχεδον τελειως και με λιγοτερο φαγητο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 09:32:10 pm από darkroronoa »

(click to show/hide)

Νοεμβρίου 03, 2015, 09:55:43 pm
Απάντηση #8
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +19/-19
    • george.agriogiannis
    • Προφίλ

THENKS PRAIM FOR THE THRET.

1.  TENNIS ELBOW APO MALAKIA TO EPATHA KAI GW STA 17. SE NIWTHW.
2. KAI NA THELW NA PARW TO THRET STA SOVARA EXOUME POLLA TROLLS.
3. SE PM I FB TA PERISSOTERA ALLA AMA MPOREIS PES 2 LOGIA TI MPOREI NA GINEI XWRIS I ME ELAXISTI GYMNISTIKI.

THENKS AGKEN.
Δέσμευση της περιουσίας της εκκλησιας ΤΩΡΑ!!!

-------------------------------------------------------------------------

Fetched 318 MB in 9s (32.0 MB/s)

Νοεμβρίου 03, 2015, 10:35:25 pm
Απάντηση #9
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

Εχω παχυνει λογο καθισιου και επειδη τρώω πολυ junkfood. Βασικα εχω φτασει τα 75 (1.75 υψος και με πολυ λιγους μυες i guess) και τα τελευταια 3-4 ηταν πολυ ξαφνικα γιατι ειχα κανει μια μικρη προσπαθεια και ειχα φτασει καποια στιγμη τα 70-71 αλλα τους τελευταιους μηνες το γάμησα λιγο. Ψιλοφρικαρα γιατι το βλεπω και στο πρόσωπό μου λιγο, στο σωμα μου εδω και χρονια :/ Στα 20 πρεπει να ημουν κοντα στα 62 (?) αλλα ενταξει. Γενικα με φοβιζει μηπως συνεχισει η ανηφορα οποτε αυτο ειναι και το κινητρο μου XD

Οποτε για αρχη θελω να χασω τουλαχιστον αυτα τα 5, πιστευω πως ενα καλο βαρος για εμενα, για αρχη ειναι γυρω στα 67 που και παλι λογικα θα εχω κοιλιτσα αλλα δεν θα ειναι αυτη που ειναι τωρα.

Τι πρεπει να κανω? Για αρχη λεω να κοψω το junkfood οσο περισσοτερο μπορω, να τρωω μονο οσο πρεπει ωστε να μην νιωθω την πεινα (ναι το εχω γαμήσει στο overeating και μαλλον για αυτο παχυνα) και να αρχισω κανα τρεξιματακι εστω 30 λεπτα 3-4 φορες την εβδομαδα.

Θα πιασει? Τι αν κανω με το φαγητο, υποθετω θα ηταν πολυ αποτελεσματικο να τρωω περισσοτερες φορες την ημερα μικροτερες ποσοτητες, ή αυτο ειναι για αλλη περιπτωση?
Παντως οταν ειχα πεσει στα 70 το εκανα απλως κόβοντας το ψωμι σχεδον τελειως και με λιγοτερο φαγητο.

Είσαι στην κατηγορία skinnyfat. Για τη διατροφή θα τα γράψω αναλυτικά σε πολλά thread όπως έχω σκοπό. Η γενική αρχή είναι η βάση της φυσικής. Δηλαδή δεν υπάρχει ενέργεια από το μηδέν.
Που σημαίνει πως το πόσα κιλά είμαστε είναι ξεκάθαρα θερμίδες in vs θερμίδες Out. Αυτό είναι απλό. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις αυτό. Ένας από αυτούς να μειώσεις το ψωμί που είναι θερμιδικά πολύ πλούσιο. Δεν είναι όμως ο τρόπος που προτείνω. Θέλει ανάλυση για να γίνει πιο εύκολο να ακολουθηθεί.
Το τρέξιμο είναι μια πολύ καλή άσκηση αλλά είναι αερόβια. Πρέπει να γίνεται γιατί βοηθάει έναν πολύ σημαντικό μυ. Την καρδιά! Αλλά δυστυχώς αυτός ο μυς δεν έχει σχέση με την εμφάνιση.
Αυτό που χρειάζεσαι είναι αναερόβια άσκηση. Μην αγχώνεσαι. Δε θα σε πάω στο γυμναστήριο. Θα μιλήσω περισσότερο για bodyweight fitness. Είσαι σχεδόν ο μέσος όρος αυτών που θα γράψω.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 03, 2015, 10:42:32 pm
Απάντηση #10
  • Γενικός συντονιστής
  • Τέρμα καμένος
    • gewponos
    • Προφίλ

THENKS PRAIM FOR THE THRET.

1.  TENNIS ELBOW APO MALAKIA TO EPATHA KAI GW STA 17. SE NIWTHW.
2. KAI NA THELW NA PARW TO THRET STA SOVARA EXOUME POLLA TROLLS.
3. SE PM I FB TA PERISSOTERA ALLA AMA MPOREIS PES 2 LOGIA TI MPOREI NA GINEI XWRIS I ME ELAXISTI GYMNISTIKI.

THENKS AGKEN.

1. Έκανα μαλακία θεωρώντας πως είμαι 20 χρονών. Δεν είμαι. Θέλουν προσοχή οι τένοντες άλλωστε σε κάθε ηλικία όπως λες κι εσύ στα 17. Θέλει υπομονή το fitness. Δεν είναι υπόθεση μιας μέρας, ούτε ένα χρόνου. Είναι αλλαγή τρόπου ζωής.
2.Νομίζω πως θα το πάμε καλά, γιατί είναι κρίμα να πάει τόσο διάβασμα που έχω ρίξει πάνω στο θέμα. Όταν μιλάμε σοβαρά στο Hazard μειώνονται τα trolls.
3.Όπως έχω γράψει και στο ρουρουρου, θα γράψω συμβουλές για διατροφή (που είναι το 80% της προσπάθειας) και για γυμναστική (bodyweight fitness). Και τα δύο είναι με γνώμωνα το Hazard που έχει τη minimum διάθεση για γυμναστική και πολύπλοκη διατροφή. Πολύ επιδερμικά ας σου πω πως οι δύο άξονες που θα κινηθούμε είναι το if it fits your macro στη διατροφή και το bodyweight που απαιτεί τρία μισάωρα την εβδομάδα. Νομίζω πως καλά είμαι. Γίνεται και με πιο λίγη γυμναστική αλλά με τρία μισάωρα νομίαω έχουμε τον ιδανικό χρόνο.
ЯЭЭИIGИЭ ЭSЯЭVЭЯ

Νοεμβρίου 04, 2015, 12:20:34 am
Απάντηση #11
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +17/-15
  • Κίναιδος και σπεκουλαδόρος
    • 90deka
    • deeperdi
    • Προφίλ

Εγω το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν τρωω.

Ειμαι 1.85 με σωματικο λιπος στο κατωτατο οριο που υπαρχει λογικα και 75 κιλα.

Διατροφικα ειμαι νορμαλ απο αποψη ποιοτητας. Βασικα τρωω απο ολα. Και λαδερα και κρεατικα και οσπρια και τα παντα ολα. Δυστυχως δεν τρωω τοσα πολλα φρουτα οσο θα ηθελα αλλα οκ. Επισης δεν πινω αναψυκτικα, δεν πινω αλκοολ και γλυκα τρωω σε πολυ νορμαλ ρυθμους.

Το προβλημα ειναι ποσοτικο καθως λογο προγραμματος τρωω ενα σνακ μεσα στην μερα και πληρες γευμα μονο το βραδυ.

Πηγα κροσφιτ -το οποιο ειναι πολυ πιο φαν εκγυμναση απο το ατελειωτο boredom του γυμναστηριου-, αλλα λογο διατροφης και μονο, αντι να παρω κιλα, εχασα (με καμια 10ρια προπονησεις ολα αυτα). Νομιζα πως με την πιεση θα μου ανοιγε η ορεξη αλλα δεν.

In Transition.

Νοεμβρίου 04, 2015, 12:35:50 am
Απάντηση #12
  • Τέρμα καμένος
  • Κάρμα: +4/-4
    • Προφίλ

1) Ποια είναι η ιδανική ώρα για γυμναστήριο;

2) Αν η γυμναστική περιλαμβάνει βάρη, τι ζέσταμα κάνεις; Και τι για αποθεραπεία;

Νοεμβρίου 04, 2015, 12:51:38 am
Απάντηση #13
  • Τέρμα καμένος
    • 90deka
    • deeperdi
    • Προφίλ

Εμενα αυτο που μου εχει εμποτισει ενας κολλητος, πολυ δυνατος αθλητης γενικα και trainer κροσφιτας,  ειναι οτι το σωμα σου εσυ το γνωριζεις καλυτερα απο ολους, οποτε να μην εχεις στεγανα σε τετοια θεματα. Οτι για παραδειγμα πρεπει να κανεις συγκεκριμενο ζεσταμα ή 45 λεπτα προγραμμα στο gym ή οτιδηποτε αλλο. Ο καθενας κανει διαφορετικα πραγματα αναλογα βεβαια τις αντοχες του και τις ανοχες του.

Πιστευω οτι σε αυτο που πρεπει να παιρνουμε σοβαρες συμβουλες πλεον ειναι η διατροφη. Ειναι το 70% της υποθεσης. Γυμναστικη μπορεις να κανεις και 10 ωρες την μερα με διαφορους τροπους και να δεις αποτεσμα, μπορεις να κανεις και 1 ωρα την μερα και να δεις αποτελεσμα. (η και το αντιστροφο και στις 2 περιπτωσεις)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2015, 12:56:54 am από Κίναιδος »
In Transition.

Νοεμβρίου 04, 2015, 12:55:16 am
Απάντηση #14
  • Τέρμα καμένος
    • 90deka
    • deeperdi
    • Προφίλ

Φυσικα για τα παραπανω δεν εννοω οτι πας να κανεις προγραμμα και μπαινεις κρυος. Τρεξιματακι, διατασεις και παντα το προγραμμα να ξεκιναει με κοιλιακους ραχιαιους για να εχεις γερο κορμο. Πανω απλα το διευρινα λιγο. :P
In Transition.

Tags: